Determination of phenolic compound profiles and antioxidant effect of black elderberry, echinacea and iceland moss extracts on late-release soft lozenge
Kara mürver, ekinezya ve izlanda yosunu ekstraktlarının fenolik madde profillerinin belirlenerek geç salınımlı yumuşak pastil ürününde antioksidan etkilerinin belirlenmesi
  1. Tez No: 679601
  2. Yazar: ÖZGE YILDIZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALEV BAYINDIRLI, PROF. DR. ESRA ÇAPANOĞLU GÜVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Tıbbi bitkiler, bağışıklık sistemi uyarıcı, antienflamatuar, antibakteriyel, antiviral, antifungal, antikanser ve yara iyileştirici etkileri olan farklı biyoaktif bileşikler içerirler. Echinacea purpurea L., Sambucus nigra L. ve Cetraria islandica L., yüksek antioksidan içeriği ve sağlığa katkı sağlayıcı özellikleri ile bilinir. Çalışmanın temel amacı, her bir bitki ekstraktının farklı çözücüler (%75 etanol ve su) ile toplam fenolik içeriği, toplam flavonoid içeriği ve antioksidan kapasitesini belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Medicinal plants contain different bioactive compounds that have immune system stimulant, anti-inflammatory, antibacterial, antiviral, antifungal, anticancer and wound healing effects. Echinacea purpurea L., Sambucus nigra L. and Cetraria islandica L. are known with their high antioxidant content and health promoting properties. The main objective of the study was to determine the total phenolic content, total flavonoid content and antioxidant capacity of each plant extract with water and 75 % ethanol as solvents.