Sorunlu kredilerin net kar üzerine etkisi: Türk bankacılık sektöründe bir uygulama
The effect of non-performing loans on net profit: A practice in the Turkish banking sector
  1. Tez No: 679660
  2. Yazar: ŞENNUR YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FARUK DAYI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, İşletme, Banking, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Finansal sistemin önemli bir parçası olan bankalar fon fazlasına sahip olanlardan kaynak toplayarak fon ihtiyacı olanlara kredi yolu ile kaynak sağlamakta ve bu faaliyetlerinden gelir elde etmektedir. Bankalar bu faaliyetleri boyunca birçok riskle de mücadele etmek durumunda kalabilmektedirler. Krediler bankacılık sektörünün en fazla gelir getiren ürünü olması yanında bazı riskler taşımaktadır. Bankacılık sektöründe sorunlu krediler son yıllarda sık sık gündeme gelmektedir. Bunun nedeni ise sorunlu kredilerin bankaları ve ekonomiyi olumsuz yönde etkilemesidir. Sorunlu krediler bankaların maliyetlerini artırdığından karlılığını azaltmakta, bu durum reel sektörün kaynak maliyetini artırarak finansal kaynak bulabilmelerini zorlaştırmaktadır. Bu çalışmanın amacı son yıllarda sıklıkla gündeme gelen sorunlu krediler konusunun bankaların karlılığı üzerindeki etkisini araştırmaktır. Çalışmada Türkiye'de faaliyet gösteren 12 bankanın 2010-2019 dönemine ait verileri panel veri analizi ile incelenmiştir. Araştırma sonucunda sorunlu krediler ile aktif karlılık oranı arasında istatistiksel olarak anlamlı bir ilişki olmadığı görülmüştür. Sorunlu krediler ile özsermaye karlılık oranı arasında negatif yönde anlamlı bir ilişki tespit edilmiştir. Ayrıca sorunlu kredilerin net kar marjını negatif yönde etkilediği bulgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
Banks, which are an important part of the financial system, collect resources from those who have surplus funds, provide resources to those in need of funds through loans and earn income from these activities. Banks may have to deal with many risks during these activities. While loans are the most profitable product of the banking sector, they also carry some risks. Non-performing loans have been on the agenda frequently in the banking sector in recent years. The reason for this is that non-performing loans negatively affect banks and the economy. As non-performing loans increase the costs of banks, they decrease their profitability, which increases the resource cost of the real sector and makes it difficult for them to find financial resources. The aim of this study is to investigate the effect of problem loans, which has been on the agenda frequently in recent years, on the profitability of banks. In the study, the data of 12 banks operating in Turkey for the period of 2010-2019 were examined by panel data analysis. As a result of the research, it was seen that there was no statistically significant relationship between NPL and return on assets. A negative significant relationship was found between non-performing loans and return on equity ratio. In addition, it was found that non-performing loans affected the net profit margin negatively.