İdiyopatik ani sensörinöral işitme kaybı olgularında intratimpanik steroid ve hiperbarik oksijen ile sistemik steroid ve hiperbarik oksijen tedavi etkinliklerinin karşılaştırılması
Comparison of intratympanic steroid and hyperbaric oxygen with systemic steroid and hyperbaric oxygen therapy in idiopathic sudden sensorineural hearing loss
  1. Tez No: 679666
  2. Yazar: ERGÜN SEVİL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ SAMİ BERÇİN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Ankara Atatürk Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Amaç: Bu çalışmada, idiopatik ani işitme kaybı (İAİK) tanısı almış hastalarda, intratimpanik (İT) steroid ve hiperbarik oksijen (HBO) tedavi etkinliğini, intravenöz (İV) steroid ve HBO tedavi protokolü ile kıyaslamayı amaçladık. Gereç ve Yöntem: Bu prospektif randomize çalışmaya İAİK tanısı almış 80 hasta dahil edildi. Hastalar işitme kaybı derecesine göre üç kategoriye ayırıldı: Saf ses ortalaması (SSO) ≤60 desibel (dB) olan hafif-orta derece İAİK olan hastalar, SSO 61-80 dB olan ileri derece işitme kaybı olan hastalar ve SSO ≥81 dB olan çok ileri derece işitme kaybı olan hastalar. Birinci tedavi protokolü 20 seans HBO tedavisi ile beraber intravenöz (IV) metilprednisolon 1mg/kg başlandı ve her 3 günde bir dozu 10 mg azaltılarak 10 gün verildi. İkinci tedavi protokolü 20 seans HBO tedavisi ile beraber İT deksametazon günlük yaklaşık 0.5-0.7 ml, 7 gün boyunca HBO tedavisinden 3 saat önce verildi. Bulgular: Hafif-orta derece işitme kaybı olan hastalardan İT + HBO tedavisi alanların ortalama işitme kazancı ve başarılı tedavi oranı sırasıyla, 19 (0 - 27) dB ve %78.9, İV + HBO tedavisi uygulananların ise18 (3 - 44) dB ve %70.5 bulundu. İleri derece işitme kaybı olan ve İT + HBO tedavisi alanların ortalama işitme kazancı ve başarılı tedavi oranı sırasıyla, 33 (1 - 54) dB ve %81.8, İV + HBO tedavisi uygulananların ise 33.5 (7 - 57) dB ve %58.2 olarak gösterildi. Çok ileri derece işitme kaybı olupta İT + HBO tedavisi alanların ortalama işitme kazancı ve başarılı tedavi oranı sırasıyla 36 (4 - 69) dB ve %40, İV + HBO tedavisi uygulananların ise 39.5 (0 - 92) dB ve %72.7 bulundu. İki tedavi grubu arasında işitme kazancı ve tedavi başarısı bakımından istatistiksel olarak anlamlı fark izlenmedi. Sonuç: İleri derece işitme kaybı olan hastalar İT + HBO tedavisine, çok ileri derece işitme kaybı olan hastalar ise İV + HBO tedavisine daha iyi yanıt vermesine rağmen sonuçlar istatistiksel olarak anlamlı bulunmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: The purpose of the study was to assess the the efficacy of the association of intratympanic (IT) steroid and hyperbaric oxygen (HBO) therapy in patients presenting idiopathic sudden sensorineural hearing loss (ISSNHL), comparing this protocol with another consisting of intravenous (IV) steroid administration and HBO therapy. Materials and Methods: A total of 80 patients diagnosed with ISSNHL were included in this prospective randomized trial. Patients were divided into three categories: The mild-to-moderate ISSNHL group with a pure-tone average (PTA) ≤60 decibel (dB), the severe ISSNHL group with a PTA between 60 and 80 dB, and the profound ISSNHL group with a PTA ≥81 dB. The first protocol consisted of 20 sessions of HBO therapy together with IV methylprednisolone 1 mg/kg body weight and a 10 mg taper every 3 days for 10 days; the second protocol consisted of HBO therapy for 20 sessions, associated with an IT injection of dexamethasone at a dose of 4 mg/ml, 0.5-0.7 ml once a day for 7 consecutive days, performed 3 hours before the HBO therapy. Results: In the mild-to-moderate ISSNHL patients; the mean hearing gain and successful treatment rate was 19 (0 - 27) dB and 78.9% respectively in the IT + HBO treatment group, 18 (3-44) dB and 70.5% in the IV + HBO therapy group. In the severe ISSNHL patients; the mean hearing gain and successful treatment rate was 33 (1-54) dB and 81.8% respectively in the IT + HBO treatment group, 33.5 (7-57) dB and 58.2% in the IV + HBO group. In the profound ISSNHL patients; the mean hearing gain and successful treatment rate was 36 (4-69) dB and 40% respectively in the IT + HBO therapy group, 39.5 (0-92) dB and 72.7% in the IV + HBO treatment group. Conclusion: The results demonstrated that patients with severe hearing loss respond to IT + HBO treatment well; whereas IV + HBO therapy may be effective for patients affected by profound hearing loss. Nevertheless, these clinical results were not statistically significant.