Erken evre endometrioid endometrial adenokanser tedavisinde laparoskopi ve laparatominin karşılaştırılması
Comparison of laparoscopy and laparatomy in the treatment of early stage endometrioid endometrial adenocancer
- Tez No: 679667
- Danışmanlar: PROF. DR. MİĞRACİ TOSUN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 89
Özet
Amaç Erken evre endometrioid endometrial adenokanser tanısı ile kliniğimiz de laparoskopi veya laparatomi yöntemiyle opere edilen hastaları inceleyerek, operatif ve postoperatif sonuçları belirlemek, laparaskopik cerrahinin güvenilirlik ve etkinliğini araştırmak. Gereç ve Yöntem Ondokuz Mayıs Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Kliniği'nde 2007 Ocak – 2018 Aralık tarihleri arasında endometrium kanseri tanısı ile opere edilen hastaların bilgilerine ulaşıldı. Hastalar FIGO 2009 evreleme sistemine göre değerlendirildi. Evre IA, IB ve II olup, histopatolojisi endometrioid adenokarsinom olan, 69'u laparoskopi, 133'ü laparatomi ile opere edilen hasta seçildi. Hastaların demografik verileri, intraoperatif, postoperatif sonuçları, kanser nüksü ve sağkalım oranları karşılaştırıldı. Bulgular Gruplar arasında yaş, gravide, parite, menopoz ve diyabet varlığı, tümör özellikleri, cerrahi evre, intraoperatif komplikasyon, paraaortik lenf nodu sayısı ve 5 yıllık; sağ kalım ile hastalıksız sağ kalım süresinde fark yoktu. Tümör boyutu laparatomi grubunda büyüktü. Laparoskopi grubunda postoperatif hastanede yatış süresi daha kısa, intraoperatif kan transfüzyon ihtiyacı ve postoperatif komplikasyon daha az tespit edilirken, laparotomi grubunda operasyon süresi daha kısa, çıkarılan pelvik ve toplam lenf nodu sayısı daha fazla tespit edildi. Tartışma ve Sonuç Laparoskopi yönteminin süresi uzun olsa da; hastanede yatış süresinin kısa, intraoperatif kan ihtiyacının az olması, post-operatif komplikasyonların daha az görülmesi ve günlük aktiviteye erken dönülmesi gibi avantajları vardır. Her iki yöntemin de kanser nüksü ve sağkalım açısından farkı yoktur. Hastaların 5 yıllık sağkalım ile 5 yıllık hastalıksız sağkalımı benzerdir. Laparoskopik cerrahi, erken evre endometrium kanser tedavisinde laparatomi kadar güvenli ve etkin bir yöntemdir. ANAHTAR SÖZCÜKLER: Erken evre endometrium kanseri, laparaskopik histerektomi, abdominal histerektomi, sağkalım
Özet (Çeviri)
Objective To determine the operative and postoperative results, to investigate the safety and effectiveness of laparoscopic surgery by examining the patients who were operated with the laparoscopy or laparotomy method in our clinic with the diagnosis of early-stage endometrioid endometrial adenocarcinoma. Materials and Methods Information on patients who were operated on with the diagnosis of endometrial cancer between January 2007 and December 2018 at Ondokuz Mayıs University Faculty of Medicine, Department of Obstetrics and Gynecology were obtained. Patients were evaluated according to the FIGO 2009 staging system. Patients with stage IA, IB and II, histopathology of endometrioid adenocarcinoma, 69 operated by laparoscopy and 133 by laparotomy were selected. Demographic data, intraoperative and postoperative results, cancer recurrence and survival rates of the patients were compared. Results Among the groups, age, gravida, parity, presence of menopause and diabetes, tumor characteristics, surgical stage, intraoperative complication, number of paraaortic lymph nodes, 5 years survival; There was no difference between survival and disease-free survival. Tumor size was larger in the laparotomy group. In the laparoscopy group, the postoperative hospital stay was shorter, the need for intraoperative blood transfusion and postoperative complications were less, while the operation time was shorter and the number of pelvic and total lymph nodes removed was higher in the laparotomy group. Discussion and Conclusions Although the duration of the laparoscopy method is long; It has advantages such as short hospital stay, less intraoperative blood requirement, less post-operative complications, and early return to daily activities. There is no difference between both methods in terms of cancer recurrence and survival. The mean and 5-year survival and disease-free survival of the patients were similar. Laparoscopic surgery is as safe and effective as laparotomy in the treatment of early-stage endometrial cancer. KEYWORDS: Early-stage endometrial cancer, laparoscopic hysterectomy, abdominal hysterectomy, survival