Ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri öğrenme çıktılarının uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim bakımından incelenmesi
Examination of science learning outcomes of middle school students with respect to distance and face-to-face education
  1. Tez No: 679665
  2. Yazar: SELDA ÜLKÜ KAVAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ATAMAN KARAÇÖP
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kafkas Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik ve Fen Bilimleri Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Fen Bilgisi Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 145
Özet
Küresel ölçekte büyük bir hızla değişip gelişen teknoloji, 2020 yılında ortaya çıkan ve tüm dünyayı etkisi altına alan Covid-19 pandemisiyle birlikte eğitim alanında daha da önemli hale gelmiştir. Pandemi döneminde eğitim tüm dünyada teknolojik sistemler kullanılarak uzaktan eğitim yoluyla sürdürülmeye başlanmıştır. Bu bağlamda ülkemizde de 2020 yılı Mart ayı itibariyle okullar yüz yüze eğitime kapatılmış ve eğitim çeşitli teknolojik unsurlar aracılığıyla uzaktan yürütülmeye başlanmıştır. Eğitim alanında bir anda gerçekleşen bu değişim, yüz yüze eğitim ve uzaktan eğitim uygulamalarının yapısal farklılıklarının öğrencilerin akademik başarısı üzerinde ne gibi etkileri olacağı belirsizliğini de beraberinde getirmiştir. Bu noktadan hareketle, yürütülen bu çalışmada ortaokul öğrencilerinin fen bilimleri dersi öğrenme çıktılarının uzaktan eğitim ve yüz yüze eğitim bakımından incelenmesi amaçlanmıştır. Bununla birlikte hem öğrencilerin hem de velilerin uzaktan eğitim sürecine ilişkin görüşlerinin belirlenmesine de çalışılmıştır. Araştırma nitel ve nicel yöntemlerin birlikte kullanıldığı karma yönteme göre yürütülmüştür. Araştırma örneklemini Kars il merkezindeki bir ortaokulda 2019-2020 yılında 7. sınıfta öğrenim gören 153 öğrenci ile 2020-2021 eğitim öğretim yılında 7. sınıfta öğrenim gören 101 öğrenci ve bu öğrencilerin velileri oluşturmuştur. Araştırmaya katılan öğrencilerin akademik başarılarını tespit edebilmek için her bir sınıf düzeyi için geçmiş yıllara ve 2020-2021 eğitim öğretim yılına ait yazılı sınav sonuçları kullanılmıştır. Yazılı sınav notları bu araştırma kapsamında fen bilimleri dersi başarı (FBDB) puanı olarak kullanılmıştır. Ayrıca 2020-2021 öğretim yılının birinci yarıyılında uzaktan eğitim alan 7. sınıf öğrencileri ile bu öğrencilerin velilerinin uzaktan eğitim sürecine ilişkin görüşleri, açık uçlu ve kapalı uçlu sorulardan oluşan anket formları kullanılarak elde edilmiştir. Araştırma bulguları fen bilimleri dersini yüz yüze eğitimle alan öğrencilerin fen bilimleri ders başarılarının uzaktan eğitim yoluyla fen bilimleri dersini alan öğrencilerden yüksek olduğunu göstermiştir. Ayrıca fen bilimleri dersini 5. ve 6. sınıfta yüz yüze 7. sınıfta uzaktan eğitimle alan aynı öğrencilerin fen bilimleri ders başarılarının sınıf düzeyi arttıkça azaldığı tespit edilmiştir. Bununla birlikte veli ve öğrenciler pandemi sürecinde yürütülen uzaktan eğitimin bazı olumsuzluklara rağmen faydalı olduğu ancak normal zamanlarda yüz yüze eğitim modelini daha etkin ve faydalı buldukları görülmüştür. Öğrencilerin tamamının uzaktan eğitim sürecindeki canlı derslere katıldığı, büyük çoğunluğunun verilen ödevleri düzenli yaptıkları hatta bazı öğrencilerin destek amaçlı olarak pandemi döneminde özel eğitim kurslarına gitmeye başladıkları tespit edilmiştir. Öğrencilerin yarıdan fazlası pandemi döneminden önceki süreçte Milli Eğitim Bakanlığı'nın Eğitim Bilişim Ağı üzerinden sunulan eğitimlerden faydalandıkları tespit edilmiştir. Hem öğrenciler hem de velilerin bir kısmı normal zamanlarda özellikle tatil dönemlerinde yüz yüze eğitimle birlikte uzaktan eğitimin uygulanmasının faydalı olacağını ifade etmişlerdir. Öğrencilerin çoğunluğu uzaktan eğitim sürecindeki canlı derslere katılma noktasında bazı problemlerle karşılaştıkları bu problemlerin çözümü için sıklıkla ailelerden destek aldıkları görülmüştür. Sonuç olarak, öğrencilerin pandemi döneminde yürütülen uzaktan eğitim sürecindeki fen bilimleri ders başarılarının önceki yıllara göre düşük olmasına rağmen hem öğrenciler hem de veliler tarafından eksikleriyle birlikte uzaktan eğitimin benimsendiği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Technology, which has changed and developed rapidly on a global scale, has become even more important in the field of education with the Covid-19 pandemic that emerged in 2020, affecting the whole world.During the pandemic period, education has started to be carried out through distance education using technological systems all over the world. In this context, as of March 2020, schools in our country were closed to face-to-face education and education began to be conducted remotely through various technological elements. This sudden change in the field of education has brought with it the uncertainty of what the structural differences of face-to-face education and distance education applications will have on the academic success of students. From this point of view, in this study, it was aimed to examine the learning outcomes of secondary school students in terms of distance education and face-to-face education. In addition, it has also been studied to determine the views of both students and parents on the distance education process. The research was carried out according to the mixed method in which qualitative and quantitative methods were used together.The research sample consisted of 153 students studying in a secondary school in the city center of Kars in 2019-2020 academic year.It consisted of 101 students studying in the 7th grade and their parents. In order to determine the academic success of the students participating in the research, each class For the level of education, the previous years and the written exam results of the 2020-2021 academic year were used. Written exam grades were used as science course achievement (FBDB) score within the scope of this research. In addition, the views of the 7th grade students and their parents on the distance education process in the first semester of the 2020-2021 academic year, and the soldier forms consisting of open-ended and closed-flyed questions were obtained. The findings of the research showed that the success of the students who took the science course face-to-face was higher than the students who took the science course through distance education. In addition, it was determined that the science course achievement of the same students who took the science course in the 5th and 6th grades face-to-face in the 7th grade with distance education decreased as the grade level increased. However, it has been seen that the distance education conducted during the pandemic process is beneficial despite some negativities, but they find the face-to-face education model more effective and useful in normal times. It has been determined that all of the students participated in the live lessons during the distance education process, the majority of them did their homework regularly, and some students started to attend special education courses during the pandemic period for support purposes. More than half of the students were in the Education Information Network of the Ministry of National Education in the period before the pandemic period.It was determined that they benefited from the trainings offered. Both students and parents Some of them stated that it would be beneficial to implement distance education together with face-to-face education in normal times, especially during holiday periods. It has been observed that the majority of the students encountered some problems at the point of participating in the live lessons in the distance education process and they often received support from their families to solve these problems. As a result, it has been revealed that although the success of the students in the distance education process carried out during the pandemic period is lower than the previous years, distance education has been adopted by both students and parents with its deficiencies.