Erken evre endometrium kanserinde adjuvan radyoterapinin sağkalıma etkisi
The impact of adjuvant radiotherapy on the rates of survival in patients diagnosed with early stage endometrial carcinoma
- Tez No: 515895
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET ÖZEREN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ege Doğumevi ve Kadın Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Amaç: Uluslararası Jinekoloji ve Obstetrik Federasyonu (FIGO) evre Ia grade 2 endometrioid tip endometrial adenokanser tanılı hastalarda adjuvan radyoterapinin sağkalıma etkisini araştırmak. Gereç ve Yöntem: FIGO evre Ia grade 2 endometrioid tip endometrial adenokanser tanısı ile tedavi edilen 82 hastanın tıbbi kayıtları geriye dönük incelendi. Postoperatif adjuvan radyoterapi almış 59 hasta adjuvan radyoterapi almamış 23 vaka ile karşılaştırıldı; Sağkalım süreleri, lokal rekürens ve metastaz oranları her iki grup için değerlendirildi. Bulgular: Adjuvan radyoterapi verilen grup ile kontrol grubu hastalarının analizinde sırasıyla lokal rekürens %4,3 ve %1,7 (p=0,485), uzak metastaz %4,3 ve %6,9 (p=1,000) ve ortalama sağkalım süresi 83,6±38,7 ve 81,5±37,5 ay (p=0.828) olarak saptandı. Sonuç: Çalışmamızda adjuvan radyoterapinin düşük risk grubundaki ( evre Ia grade 2) hastalarda genel sağkalım süresine katkısının olmadığı saptandı. Bariz radyasyon toksisitesi riskinin eklenmesiyle, bu hastaların postoperatif radyoterapiden yararlanamayacak olmaları büyük olasılıktır. Bu hasta grubunda primer cerrahiyi takiben yakın gözlem yapılmalıdır.Yine de, adjuvan radyoterapinin vajinal relaps olan hastaların iyileşmesi için çok etkili bir tedavi yöntemi olduğu düşünülmelidir.
Özet (Çeviri)
Objective: The impact of adjuvant radiotherapy on the rates of survival was analyzed in patients diagnosed with International Federation of Gynecology and Obstetrics (FIGO) stage 1a grade 2 endometrial endometrioid adenocarcinoma.Material and Methods: Medical records of 82 patients diagnosed and treated for FIGO stage 1a grade 2 endometrial endometrioid adenocarcinoma were reviewed retrospectively. A group of 59 patients who received postoperative radiotherapy was compared with a control group of 23 subjects treated without adjuvant radiotherapy; the duration of survival as well as the local recurrence and metastasis rates were evaluated in both groups.Results: The analysis of patient data has revealed the rate of local recurrence as 4.3% vs. 1.7% (p=0.485), the rate of distant metastasis as 4.3% vs. 6.9% (p=1.000), and the mean survival time as 83.6±38.7 vs. 81.5±37.5 months (p=0.828) in the adjuvant radiotherapy and control groups, respectively.Conclusion: In the presented study, adjuvant radiotherapy failed to improve the overall survival of the patients in the low-risk group (stage 1a grade 2). With the addition of the significant risk of radiation toxicity, it is highly probable that these patients will not benefit from post-operative radiotherapy. Close observation should be performed following the primary surgery in this patient group. Nevertheless, it should also be considered that adjuvant radiotherapy is a very effective treatment modality for the recovery of patients with vaginal relapse.