Nazal septum perforasyonu modelinde trombositten zengin plazmanın (TZP), nazal septum perforasyonu ve septum mukozasında yara yeri iyileşmesi üzerine etkinliğinin araştırılması (Deneysel çalışma)
Investigation of the efficacy of Platelet-Rich Plasma (PRP) on nasal septum perforation and wound healing in the septal mucosa with nasal septum perforation model
- Tez No: 679688
- Danışmanlar: DOÇ. DR. DENİZ DEMİR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sakarya Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz ve Baş-Boyun Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 90
Özet
GİRİŞ VE AMAÇ: Bu çalışmada, deneysel olarak tavşanlarda septum perforasyon modelinde PRP' nin, nazal septal perforasyona ve septum mukozasındaki yara iyileşmesi üzerine etkilerinin ortaya konulması amaçlanmıştır. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmada 14 adet erkek yeni zellanda tavşanı anterior rinoskopik muayenede septum patolojisi ve enfeksiyon bulgusu görülmedikten sonra iki gruba ayrıldı. Çalışma ve kontrol grubu tavşanlarına, anestezi uygulandıktan sonra kolumelladan yaklaşık 5mm posteriordan, sirküler 5mm çapında perforasyon oluşturuldu. Çalışma grubundaki tavşanlara kulak marjinal veninden kan, PRP (Platelet rich plasma) oluşturmak için alındı. PRP ve Kontrol grubu olarak salin 15 gün boyunca günaşırı uygulandı. Gruplar 15 günün sonunda sakrifiye edilerek septum kıkırdağı bütün halde çıkarıldı. Alınan materyaller, perforasyon alanları makroskopik incelendikten sonra histopatolojiye gönderildi. BULGULAR: Her iki grupta epitel dejenerasyonu, epitel rejenerasyonu, fibroblast proliferasyonu, kollajen miktarı, granülasyon dokusu miktarı, kapiller damar varlığı, akut ve kronik iltahap hücresi varlığı, kıkırdak rejenerasyonu, kıkırdak dejenerasyonu ve eozinofil miktarı, dev hücre varlığı ve perforasyonun makroskopik kapanma oranı parametreleri ölçülüp analiz edildi. Perforasyonun makroskopik kapanma alanları karşılaştırıldığında, PRP grubundaki perforasyonun kapanma oranının Salin grubuna göre anlamlı düzeyde yüksek saptanmıştır (p=0,048; p0.05). SONUÇ: PRP' nin yara iyileşme mekanizmaları üzerinden nazal septuma yönelik cerrahi esnasında ya da cerrahi sonrasında oluşabilecek septum perforasyonlarının önüne geçilmesi ve tamirinde, kolaylıkla uygulanabilir otolog kan ürünü olarak kullanılabileceğini düşünmekteyiz ANAHTAR SÖZCÜKLER: Nazal mukoza; PRP; septum perforasyonu; trombosit; yara iyileşmesi.
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION AND OBJECTIVE: In this study, it was aimed to demonstrate the effects of PRP on nasal septal perforation and wound healing in the septum mucosa in septum perforation model experimentally in rabbits. MATERIALS AND METHODS: In the study, 14 male New Zealand rabbits were divided into two groups after anterior rhinoscopic examination showed no signs of septum pathology and infection. After anesthesia was applied to study and control group rabbits, a circular 5mm diameter perforation was created from the columella from the posterior approximately 5mm. Blood was taken from the ear marginal vein to the rabbits in the study group to generate PRP (Platelet rich plasma). Saline was administered every other day for 15 days as the PRP and control group. The groups were sacrificed at the end of 15 days and the septum cartilage was removed as a whole. The materials taken were sent to histopathology after the perforation areas were examined macroscopically. RESULTS: The parameters of epithelial degeneration, epithelial regeneration, fibroblast proliferation, collagen amount, granulation tissue amount, capillary vessel presence, presence of acute and chronic inflammatory cells, cartilage regeneration, cartilage degeneration and eosinophil amount, presence of giant cells and macroscopic closure rate of perforation in both groups. It was measured and analyzed. When the macroscopic occlusion areas of the perforation were compared, the rate of perforation closure in the PRP group was found to be significantly higher than in the Saline group (p = 0.048; p 0.05). CONCLUSION: We think that PRP can be used as an easily applicable autologous blood product in the prevention and repair of septum perforations that may occur during or after surgery for the nasal septum through wound healing mechanisms. KEY WORDS: Nasal mucosa; PRP; septum perforation; platelets; wound healing.