Üniversite müzeleri kapsamında Amerikan üniversitelerinin incelenmesi
Study of American universities within the scope of university museums
  1. Tez No: 679689
  2. Yazar: CEM ONAT YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FETHİYE ERBAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzecilik, Museology
  7. Yıl: 2020
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kültürel Miras Alanlarının Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 156
Özet
Üniversite müzeleri bilimin, sanatın ve tarihin mekanları olan üniversiteler ve müzelerin birleştiği yerlerdir. Bu iki zenginliğin birleştiği yerde bulunmak, üniversite müzelerine bir yandan avantajlar sağlarken diğer yandan diğer müzelerin sahip olmadığı sorumluluklar yüklemektedir. Çoğunlukla kampüslerde bulunan üniversite müzeleri öğrencilere, araştırmacılara ve halka hizmet vermek ve değişen zamanın gerekliliklerini yakalamak zorundadır. Bu tez çalışmasında öncelikle üniversite müzelerinin tarihi gelişimi incelenmiştir. Ardından Amerika Birleşik Devletleri'ndeki üniversite müzelerinin tarihi gelişimleri ve genel durumları araştırılmış ve ABD'nin bazı seçkin üniversitelerine ait müze oluşumları incelenmiştir. Tezin hazırlanması sürecinde mümkün olduğunca yazılı kaynaklardan yararlanılmış, internet kaynakları ve ilgili müzelerin internet sitelerinden de yararlanılmıştır.
Özet (Çeviri)
University museums are the places where combines science, art and history traditions of university and museums. Being in the junction of these richness gives advantages to university museums while on the other hand, it also imposes responsibilities that other museums do not have. University museums, mostly located on campuses, have to serve students, researchers and the public and match the requirements of the changing time. In this thesis, the historical development of university museums was examined first. Then, historical developments and general conditions of university museums in the United States were investigated and museum formations belonging to some distinguished universities of the USA were examined. During the preparation of the thesis, primarily written sources were used. Internet resources and websites of related museums were also used.