Trafik mühendisliği uygulamalarında trafik sinyal tesisleri tasarımları
The practice of traffic engineering in traffic signal systemes design
- Tez No: 67969
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MAHMUT ÖZBAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 140
Özet
TRAFİK MÜHENDİSLİĞİ UYGULAMALARINDA TRAFİK SİNYAL TESİSLERİ TASARIMLARI (Yüksek Lisans Tezi) AK VURAL GAZİ ÜNİVERSİTESİ OFEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu çalışma, emniyetli ve verimli trafik sinyal tesisleri için bir yöntemi tanımlamaktadır. Prosesin bireysel elemanları gözden geçirilmektedir. Bunlar şunları ihtiva etmektedir: trafik verisi toplanması trafik ihtiyaçlar, optimum faz teshirinin hesaplanması, sinyal donanımının seçimi ve yerleştirilmesi; elektriksel tasarımın hazırlanması; ve tesise ait dokümantasyon, sinyallerin çalışması ve işletmeye alınması, Trafik Sinyalleri, mühendislik, ulaşım ve şehir planlaması sahalarında kullanışlı olacaktır ve daha önceden sinyal tasarım tecrübesi olmayan pratisyenler tarafından da kullanılır. Bilim Kodu : 6240100 Anahtar Kelimeler : Bisiklet, Karayolu işaretlemesi, Dönem (Trafik Sinyalleri), Tasarım, Algılama, Sabit zaman (sinyaller), Dönemeç ( Kavşak), Fener, Bağlı sinyaller, Yayayolu, Sinyalizasyon, Trafik Kontrolü, Trafik Sinyali, Hareketli taşıt Sayfa Adedi : 132 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Mahmut ÖZBAY
Özet (Çeviri)
11 (M.Sc. Thesis) Ali VURAL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECNOLOGY August 1997 ABSRACT This study, describes a method for designing safe and efficient traffic signal installations. The individual elements of the process are examined. They includexollection of traffic data; geometric requirements; computation of optimum phasing, selection and placement of signal hardware; preparation of electrical design; and documentation for installation, commissioning and operation of the signals. Traffic Signals will be useful in the fields of engineering, transportation and town planning and can be used by practitioners without previous signal design experience. Science code Key Words Page number Adviser 6240100 132 Doç.Dr. Mahmut ÖZBAY