Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce yapılmış olan Dışkapı Köprülü Kavşağı'ndan geçişlerde ve prefabrik elemanların mesnet üstü alın hatlarındaki dilatasyon ve hareketli fuga teşkili
The formation of dilutation and movable drinage at the on joint front edges of passages and prefabric greater Ankara munici palitiy
- Tez No: 67970
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ORHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İnşaat Mühendisliği, Education and Training, Civil Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yapı Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 67
Özet
ANKARA BÜYÜKŞEHİR BELEDİYESİNCE YAPILMIŞ OLAN DIŞKAPI KÖPRÜLÜ KAVŞAĞI'NDAN GEÇİŞLERDE VE PREFABRİK ELEMANLARIN MESNET ÜSTÜ ALIN HATLARINDAKİ DİLATASYON VE HAREKETLİ FUGA TEŞKİLİ YÜKSEK LİSANS TEZİ (YAPI EĞİTİMİ ANA BİLİM DALI) Adnan YILMAZ GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ EKİM 1997 ÖZET Bu araştırma, Ankara Büyükşehir Belediyesi'nce yapılmış olan ve yoğun trafik akımının olduğu, Dışkapı Köprülü Kavşağındaki prefabrik elemanların mesnet üstü alın hatlarında dilatasyon ve hareketli fuga teşkilinin nasıl olması gerektiğini ortaya koymak amacıyla yapılmıştır.Bunun için araştırma alanında yerinde gözlem metoduyla dilatasyon derzleri ve mesnet üstü alın hatları incelenmiştir. Araştırma sonunda çeşitli derz tipleri ve bunların hangi köprülere uygun olabileceği, ayrıca köprülerdeki balom ve onarım çalışmasının nasıl olması gerektiği ortaya konmuştur. Bilim Kodu : 17501 Anahtar Kelimeler : Dilatasyon derzleri, Hareketli tuğa teşkili, Köprü kaplama türleri. Sayfa Adedi : 62 Tez Yöneticisi Yar. Doç. Dr. Mehmet ORHAN
Özet (Çeviri)
MASTER TEHESIS (STRUCTURAL EDUCATION DEPARIMAN) By Adnan YILMAZ UNIVERSITY OF GAZİ INSTITUTE OF SCIENCES OCTOBER 1997 ABSTRACT This research was done to show that how the formation of dilutation and movable drinage at on joint front edges of prefabric componets must be at the Dışkapı junction with bridge where traffic flow is dense done by Greater Ankara Municipality. For this reason dilutation drinages and on joint front edges were investigated by the method of site observation. At the end of research different types of drinage and which of them is suitable for which bridge were explained. Also how repairment and maintenance of bridges must be was explained. Science code : 1 750 1 Keyword.Dilutation drinages, formation of movable drinage, Type of bridge covers, Number of page : 62 Advisor : Associate Dr. Mehmet ORHAN