Ülkemizde birinci derece deprem bölgelerinde uygulanabilecek çelik ve betonarme tip konutun maliyet açısından kıyaslanması
  1. Tez No: 67968
  2. Yazar: ALİ METİN ULUBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET EMİN TUNA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
ÜLKEMİZDE BİRİNCİ DERECE DEPREM BÖLGELERİNDE UYGULANABİLECEK ÇELİK VE BETONARME TİP KONUTUN MALİYET AÇISINDAN KIYASLANMASI Yüksek Lisans Tezi Ali Metin ULUBAY GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ocak 1997 ÖZ Bu tezde, plan şemaları aynı olan ve ülkemizin Birinci derece deprem bölgelerinde uygulanabilecek çelik ve betonarme tip konutlar, maliyet açısından irdelenerek kıyaslanmıştır. Bunun için öncelikle deprem bölgelerindeki mevcut konutlar incelenmiş, daha sonra ülkemizdeki çelik sektörünün dünyadaki yeri ve problemleri araştırılmış ve ardından deprem bölgelerinde uygulanan çelik ve betonarme yapılar biribirleri ile kıyaslanmıştır. Çalışmanın sonunda ise Birinci derece deprem bölgelerinde uygulanabilecek betonarme ve çelik tip konutların maliyet analizleri çıkartılarak kıyaslama yapılmıştır. Bilim kodu Anahtar kelimeler Sayfa adedi Tez yöneticisi 601.02.01,02,04,05 Deprem, Betonarme yapılar, Çelik yapılar 84 Doç. Dr. Mehmet Emin TUNA
Özet (Çeviri)
A COMPARISON OF THE COSTS OF REINFORCED CONCRETE AND STEEL STRUCTURED TYPICAL DWELLINGS WHICH CAN BE CONSTRUCTED IN THE FIRST EARTHQUAKE ZONES IN TÜRKİYE M. Sc. Thesis Ali Metin ULU SAY GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY January 1996 ABSTRACT In this thesis, steel and reinforced concrete structured typical dwellings which have the same plan schemes and which can be build on the first earthquake zones of our country are compared. For this, first of all existing dwellings on earthquake zones are investigated, then our country's steel sector's problems and place in the global aspect are surveyed and then steel and reinforced concrete buildings which have been constructed on the earthquake zones are compared to each other. In the last part of the study reinforced concrete and steel structured typical dwellings which can be constructed on the first earthquake zones compared by making cost analysis. Science code Key words Page number Adviser 601.02.01,02,04,05 Deprem, Betonarme yapılar, Çelik yapılar 84 Doç. Dr. Mehmet Emin TUNA