Futbol endüstrisinin yapısı ve özelliği: Beşiktaş Jimnastik Kulübü açısından bir değerlendirme
The structure and characteristics of the football industry: An evaluation from the perspective of Beşiktaş Gymnastics Club
- Tez No: 679691
- Danışmanlar: DOÇ. DR. OKŞAN ARTAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Spor, Economics, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İktisat Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 137
Özet
1863 yılında İngiltere Futbol Federasyonu'nun kurulmasıyla birlikte resmi anlamda spor olarak kabul edilen futbol, hızlı bir şekilde tüm dünyaya yayılmıştır. Özellikle 1990'lı yılların ikinci yarısından itibaren başlayan futboldaki profesyonelleşme süreci, sportif etkinlikleri bir oyun olma özelliğinden çıkartarak ekonomik düzeyde işleyen bir alana dönüştürmüştür. Bu gelişmelerin bir neticesi olarak kapitalist düzenin değerleri, futbola da egemen olmaya başlamıştır. Futbolun, hızla endüstrileşen yeni bir futbol anlayışına dönüşümüyle birlikte, kulüplerin gelir ve gider kalemlerinde de çeşitlilik ve hacim artışı gerçekleşmiştir. Bu durum, özellikle dernek statüsünde faaliyet gösteren yüksek bütçeli kulüplerin yönetim anlayışlarını değiştirmelerini ve söz konusu kulüplerin şirketleşerek daha kurumsal bir yapıya sahip olmalarını gerekli kılmıştır. Bunun sonucunda da futbol endüstrisinde gerçekleşen büyüme, mali disiplin ihtiyacını ortaya çıkarmıştır. Bu çalışmada futbola, futbolun tarihsel sürecine, küreselleşme dalgalarının da etkisiyle birlikte oluşan futbol endüstrisine, Türkiye'deki futbolun genel çerçevesine ve Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün idari yapısına değinilerek, Beşiktaş Jimnastik Kulübü'nün 2013-2019 yılları arasındaki Konsolide Finansal Durum Tablosu ve Konsolide Kapsamlı Gelir Tablosu incelenmiştir. Sonuç olarak, Beşiktaş Jimnastik Kulübü finansal sürekliliğinin sağlanabilmesi için yapılması gerekenler, literatür taraması yapılarak araştırılmış ve bu kapsamda genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
With the establishment of the British Football Federation in 1863, football, which was accepted as an official sport, has spread rapidly all over the world. The professionalization process in football, which started especially from the second half of the 1990s, has transformed the sports activities from being a game into an economically functioning field. As a result of these developments, the values of the capitalist order began to dominate football. With the transformation of football into a new understanding of football, which has been rapidly industrializing, diversity and volume increased in the income and expense items of the clubs. This situation necessitated that clubs operating under the status of associations change the management understanding of the high budget clubs and that these clubs should be institutionalized and have a more institutional structure. As a result, the growth in the football industry brought along the need for fiscal discipline. In this study, football, it's historical process, globalization waves in the soccer industry formed together with the impact, the general framework of football in Turkey and Beşiktaş Gymnastics Club, with reference to the administrative structure the Consolidated Statement of Financial Position of Beşiktaş Gymnastics Club for 2013-2019 year and the Consolidated Comprehensive Income Statement have been examined. As a result, the things to be done in order to ensure the financial continuity of Beşiktaş Gymnastics Club were researched by making a literature review and a general evaluation was made in this context.