Comparative analysis of online newspapers in Turkey and in Benin in the context of media economy
Medya ekonomisi bağlamında Türkiye ve Benin'deki online gazetelerin karşılaştırmalı analizi
  1. Tez No: 679698
  2. Yazar: NONVIGNON CLAUDEL HOUNTON
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYSEL ÇETİNKAYA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Gazetecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Son yirmi yıldır medya endüstrisinin sürekli gelişme ve değişim gösterdiği görülmüştür. Yeni teknolojilerin ve internetin yaygınlaşmasıyla birlikte gazetecilik bu yeniliklere ayak uydurmak zorunda kalmış; yeni alışkanlıklar, yeni yöntemler ve yeni ekonomik dinamikler ortaya çıkmıştır. Çevrimiçi mecra, üretim ve dağıtım süreçlerini değiştirerek yeni bir ekonomi de yaratmıştır. Medya sektöründe meydana gelen değişiklikler küresel olsa bile, gazetelerin çevrimiçi yolculuğu, bulundukları sosyal, ekonomik ve teknik ortama bağlı olarak ülkeden ülkeye farklılık gösterebilmektedir. Bu çalışmanın amacı, Türkiye ve Benin'deki çevrimiçi gazetelerin medya sektöründe teknolojinin getirdiği değişimleri nasıl yaşadıklarını araştırmak, bu süreçteki benzerlik ve farklılıkları tespit etmektir. Çalışmada, nitel araştırma yöntemine dayalı olarak, değişen teknolojilerin medya endüstrilerinin işleyişini ve ekonomik dinamikleri nasıl etkilediği araştırılmaktadır. Çevrimiçi gazetecilik gelişimi açısından bakıldığında Türkiye'de çevrimiçi gazetelerin geçirdiği değişimler benzer olsa da, Benin'in bir adım önündedir. Türkiye'de çevrimiçi gazetelerde içerik üretimi, sunumu ve dağıtımı yeni pozisyonlar ve yeni beceri talepleri yaratmıştır. Ancak Benin'de bu pozisyonlar henüz fark edilmemektedir. Ayrıca, Türkiye'de olduğu gibi Benin'de de reklam, çevrimiçi gazetelerin ana gelir kaynağı olmaya devam ederken, personel ve teknik altyapı en büyük gider kaynağıdır.
Özet (Çeviri)
The last two decades have seen media industry continuously evolving. With the arrival of new technologies and the İnternet, journalism adapted and has developed new habits, new methods and new economic dynamics. By changing the production and the distribution processes, online journalism also created a new economy. Even if the changes that occur in media industry are global, the journey of newspapers online can vary from a country to another one depending on the social, economic and technical environment they are. The purpose of this study is to investigate how online newspapers in Turkey and Benin are experiencing the changes brought by technology in media sector and to identify the similarities and disparities within this process. Based on qualitative research method, how industry structure and changing technologies affect the conduct and performance of media industries is investigated. İn terms of online journalism development, Turkey is one step ahead of Benin though the changes online newspapers are undergoing remain quite the same. Content production, presentation and distribution in online newspapers in Turkey created new positions and new skill demands. But in Benin, these positions are not yet noticeable. Moreover, as in Turkey, advertisement remains the main source of income of online newspapers in Benin while staff and technical infrastructure is the biggest source of expenses.