Milletlerarası ticari uyuşmazlıkların seri tahkim yoluyla çözümü
Resolution of international commercial disputes by expedited arbitration
- Tez No: 679697
- Danışmanlar: PROF. DR. FARUK KEREM GİRAY
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 215
Özet
Tahkim yargılaması, hızlı ve düşük maliyetli olma özelliğini zaman içerisinde yitirmeye başlamıştır. Bunun üzerine çeşitli tahkim merkezince, nispeten daha düşük tutarlı ve/veya daha az karmaşık ve/veya aciliyet gerektiren yargılamalar için tahkimin daha hızlı ve düşük maliyetli gerçekleştirilebilmesini sağlamak adına seri tahkim veya hızlandırılmış tahkim olarak anılan bir usul geliştirilmiştir. Aslında, yargılamanın hızlı ve düşük maliyetli gerçekleştirilmesi adına alınması beklenen tedbirlere ilişkin kurallar tahkim kuralları içerisinde hep mevcuttur. Ancak bunun zamanla, çeşitli sebeplerle uygulanamaması üzerine seri tahkim kurallarının açıkça düzenlenmesi gerekmiştir. Seri tahkim kuralları ilk defa (bu ad altında) 1990'larda görülmeye başlamıştır ve 2010'lu yıllarda oldukça yaygınlaşmıştır. Bu çalışmada seri tahkim usulünün tarihsel gelişimi, hangi usuli tedbirler ile yargılamayı daha hızlı ve düşük maliyetli hale getirmeyi hedeflediği ve hangi ihtilafların seri tahkime tabi olacağı hususları incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Over time, arbitration lost its characteristic for being a speedy and affordable dispute resolution method. Hereupon, numerous arbitration centers have adopted rules that include a different procedure for disputes that are relatively lower in monetary value and/or are less complex and/or requires a certain level of urgency that allows the arbitral proceedings to be fulfilled in a speedier and more affordable fashion that are referred to as expedited or fast-track procedures. Essentially, arbitration rules always included measures to make proceedings faster and more affordable. However, since the application of such measures was not always possible due to various reasons the need to adopt expedited rules occurred as a necessity. Expedited rules (with that name) were first seen in 1990s and become widely accepted in 2010s. In this study, the historical development of expedited arbitration rules, which procedural measures are taken with the aim to make the arbitral proceedings speedier and more affordable and which disputes shall be subject to expedited arbitration will be examined.