Süleyman Çobanoğlu'nun şiirlerinin tematik olarak incelenmesi
Thematic analysis of Süleyman Çobanoğlu's poems
- Tez No: 679699
- Danışmanlar: PROF. DR. M. FATİH KANTER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Türk Dili ve Edebiyatı, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kilis 7 Aralık Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Modern hece şiirinde yeni ve özgün bir söyleyişin öncülerinden biri kabul edilen Süleyman Çobanoğlu, modern şiiri, hece geleneğine yaslanarak yeni bir içerik ve yeni bir forma büründürür. 1990'dan bugüne kadar yazdığı bütün şiirlerinde hece ölçüsünü kullanan ve bu ölçüyle sağlam yapılı ve yüksek sesli şiirler meydana getiren Çobanoğlu, bu alanda genç şairler için olduğu kadar heceye mesafeli yaklaşan bir kısım şairler için de öncü ve cesaret verici bir rol üstlenir. Şiirlerini oluştururken hece geleneğinin alışılmış ve aşınmış kalıplarıyla kendisini sınırlandırmayan Süleyman Çobanoğlu, sadece yapısal anlamda değil seçtiği temalar ve bu temaları işleyiş biçimiyle de hece şiirine yeni bir boyut kazandırır. Bu çalışma ile Süleyman Çobanoğlu'nun şiirlerinin tematik açıdan incelenmesi amaçlanmış; bunun yanında sanatçının hayatı, eserleri, edebî kişiliği, şiirini besleyen kaynaklar ve şiirlerinin yapısal özellikleri de ana hatlarıyla ortaya konmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Süleyman Çobanoğlu, who is considered one of the pioneers of a new and original style in modern syllabic poetry; turned modern poetry into a new content and a new form by leaning on the syllabic tradition. Çobanoğlu, who has used syllabic meter in all his poems since 1990 and has produced strong and exuberant poems with this meter, plays a pioneering and encouraging role for young poets in this field as well as for some poets who stand aloof from syllabic poetry. Süleyman Çobanoğlu, who does not limit himself to the usual and eroded patterns of the syllabic tradition while composing his poems, adds a new dimension to syllabic poetry not only in the structural sense, but also with the themes he chooses and the way he works these themes. With this study, it was aimed to review the poems of Süleyman Çobanoğlu from a thematic point of view; In addition, the life of the artist, his works, his literary personality, the sources that foster his poetry and the structural features of his poems have been tried to be revealed with the main lines.