İstanbul Üniversitesinde 1930 - 2018 yılları arasında Türk Halk Edebiyatı alanında hazırlanan tezlerin açıklamalı bibliyografyası
Explanatory bibliography of Turkish Folk Literature thesis prepared between the years 1930 – 2018 at Istanbul University
- Tez No: 679700
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ESRA BİLGE SAVCI
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Halk Bilimi (Folklor), Türk Dili ve Edebiyatı, Folklore, Turkish Language and Literature
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Türk Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
 - Bilim Dalı: Türk Halk Edebiyatı Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 1720
Özet
Çalışmada 1930 - 2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesinde Türk Halk Edebiyatı alanında hazırlanmış olan travay tezleri, bitirme tezleri, yüksek lisans tezleri ve doktora tezlerinin açıklamalı bibliyografyası hazırlanmıştır. 1930 - 2018 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Türkiyat Araştırmaları Enstitüsü ve Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünde hazırlanmış olan tezlerin taraması yapılmıştır. Araştırma sonucunda taranan arşivden konu ile ilgili beş yüz altmış üç tez tespit edilmiştir. travay tezleri, bitirme tezleri, yüksek lisans tezleri ve doktora tezleri; ''çalışmanın amacı'', ''çalışmanın kapsamı'', ''çalışmanın yöntemi'', ''içindekiler'', ''ön söz\ giriş \ sonuç'' ve değerlendirme'' şeklindeki başlıklar altında incelenmiştir. incelenen tezler hakkındaki tespitler ''değerlendirme'' başlığı altında sunulmuştur. çalışma, tez yazarının soyad, ad bilgilerine göre oluşturulmuş alfabetik indeks kısmı eklenerek araştırmacıların çalışmayı etkin kullanabilmeleri sağlanmaya çalışılmıştır. 1930 - 2018 yılları arasında Türk Halk Edebiyatı ile ilgili beş yüz altmış üç tezin dokucu travay tez, dört yüz yetmiş yedi bitirme tezi, kırk yedisi yüksek lisans tezi, otuzunun doktora tezi olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the study, an annotated bibliography of travay theses, graduation theses, master's theses and doctoral theses prepared in the field of Turkish Folk Literature at Istanbul University between 1930-2018 was prepared. The theses prepared between 1930 and 2018 in Istanbul University Institute of Turkic Studies and Turkish Language and Literature Department were studied. As a result of the research, five hundred and sixty-three theses related to the subject were identified from archive. Travay theses, graduation theses, master's theses and doctoral theses; It was examined under the headings of“subject of the study”,“purpose of the study”,“scope of the study”,“method of the study”,“contents”,“preface, introduction, conclusion”and“evaluation”. The findings about the theses examined are presented under the title of“evaluation”. It has been tried to ensure that the researchers can use the study effectively by adding the alphabetic index part created according to the surname and first name of the thesis author to the study. Between 1930 and 2018, it was determined that nine of the five hundred and sixty-three theses related to Turkish Folk Literature were nine travay thesis, four hundred seventy-seven graduation thesis, forty-seven master's thesis, thirty doctorate thesis.