Oküler yüzey hastalıklarında amniyotik membran transplantasyonu
Amniotic membrane transplantation in ocular surface diseases
  1. Tez No: 679706
  2. Yazar: BİLGEHAN SEZGİN ASENA
  3. Danışmanlar: DR. ENGİN TOPALOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2004
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
İlk kez 1977 yılında Thoft oküler yüzey kavramından bahsetmiş; konjonktiva, kornea, limbus ve gözyaşı oküler yüzeyi oluşturan elemanlar olarak tanımlanmıştır (1). Zaman içerisinde bu yapıların patolojileri,“Oküler Yüzey Hastalıkları”başlığı altında sınıflandırılmaya başlanmıştır. Oküler yüzey hastalıkları, irritasyon bulgularından görme kaybına kadar giden patolojileri içeren geniş bir hastalık grubudur. Oküler yüzey hastalıklarına neden olabilen; enfeksiyonlar, fiziksel ve kimyasal yaralanmalar, immünolojik okülokutanöz hastalıklar, sistemik hastalıklar, ilaçlar ve çeşitli göz içi patolojileri gibi çok sayıda etyolojik faktör mevcuttur. Kornea, konjonktiva, limbus ve gözyaşının primer patolojileri dışında, bu komşu yapıların birbirlerine olan etkileri ve kapak patolojileri, trikiyazis gibi hastalıklara sekonder değişiklikler oküler yüzey hastalıklarını kompleks ve tedavisi zor bir hale getirmektedir. Çeşitli tıbbi ve cerrahi tedavi alternatiflerinin kullanımına karşın oküler yüzey hastalıklarının tedavisi günümüzde güçlük arzeden, önemli sorunları olan ve yoğun araştırmaları devam eden bir alandır. Tıbbi tedavi yöntemleri olarak, I960' lardan bu yana askorbat, topikal steroidler, heparin, fibronektin, epidermal growth faktör ve bandaj kontakt lenslerin kullanımı sözkonusudur (2). Cerrahi tedavi yöntemlerinin gelişiminde ise; 1905' de Edward Zirm insan korneası ile ilk başarılı keratoplastiyi yapmıştır. Thoft ilk kez 1977 yılında konjonktiva transplantasyonu, 1984 yılında keratoepitelioplasti uygulamıştır (1,3). Kenyon ve arkadaşları 1989 yılında limbal otogreft transplantasyonu üzerine olan çalışmalarını sunmuşlardır (4). Halen oküler yüzey hastalıklarının cerrahi tedavisinde; penetran keratoplasti, limbal kök hücre transplantasyonu, konjonktival fleb ve greft uygulamaları, muköz membran transplantasyonu ve amniyotik membran transplantasyonu uygulanan yöntemlerdir. Amniyotik membran, plasentanın en iç katını oluşturan yapıdır. 1900' lerin başında deri grefti olarak kullanılan materyal ilk kez 1940' da DeRöth tarafından konjonktival yüzeyde koryon tabakası ile birlikte kullanılmış, ancak başarılı olmamıştır (5,6). 1946' da Sorsby ve Symons amniyotik membranı kimyasal yanıklı olgularda oküler yüzeyde kullanmışlar ve ilk başarılı sonuçlan bildirmişlerdir (7). Son yıllarda amniyotik membran cerrahisi popülerleşmiş ve taşıdığı özelliklerden dolayı oküler yüzey hastalıkları tedavisinde etkin olarak kullanılmaya başlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Thoft first mentioned the concept of ocular surface in 1977; conjunctiva, cornea, limbus and tears are defined as elements that make up the ocular surface (1). Over time, the pathologies of these structures began to be classified under the title of“Ocular Surface Diseases”. Ocular surface diseases are a large group of diseases that include pathologies ranging from signs of irritation to loss of vision. May cause ocular surface diseases; There are many etiological factors such as infections, physical and chemical injuries, immunological oculocutaneous diseases, systemic diseases, drugs and various intraocular pathologies. Apart from the primary pathologies of the cornea, conjunctiva, limbus and tears, the effects of these adjacent structures on each other and secondary changes to diseases such as valve pathologies and trichiasis make ocular surface diseases complex and difficult to treat. Despite the use of various medical and surgical treatment alternatives, the treatment of ocular surface diseases is an area that is difficult, has important problems and continues intensive research. As medical treatment methods, ascorbate, topical steroids, heparin, fibronectin, epidermal growth factor and bandage contact lenses have been used since 1960s (2). In the development of surgical treatment methods; In 1905, Edward Zirm performed the first successful keratoplasty with a human cornea. Thoft first applied conjunctival transplantation in 1977 and keratoepithelioplasty in 1984 (1,3). Kenyon et al. presented their studies on limbal autograft transplantation in 1989 (4). Currently, in the surgical treatment of ocular surface diseases; penetrating keratoplasty, limbal stem cell transplantation, conjunctival flap and graft applications, mucous membrane transplantation and amniotic membrane transplantation are the methods applied. The amniotic membrane is the structure that forms the innermost layer of the placenta. The material used as a skin graft in the early 1900s was first used by DeRöth in 1940 with the chorion layer on the conjunctival surface, but it was not successful (5,6). In 1946, Sorsby and Symons used the amniotic membrane on the ocular surface in cases with chemical burns and reported the first successful results (7). In recent years, amniotic membrane surgery has become popular and has been used effectively in the treatment of ocular surface diseases due to its features.