Production of functionalized amniotic membrane nanofiber for utilizing in ocular surface disorders
Oküler yüzey hastalıklarında kullanılacak fonksiyonelleştirilmiş amniyotik membran üretimi
- Tez No: 990162
- Danışmanlar: PROF. DR. OĞUZHAN GÜNDÜZ, PROF. DR. CANAN DOĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2026
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyomühendislik Ana Bilim Dalı
Özet
Amniyotik zar, büyüme faktörleri, hücreler ve kendi hücre dışı matrisi (ECM) sayesinde, dokular üzerinde biyolojik aktivite göstermesiyle bilinir. Oldukça zengin bir biyomateryaldir ve oküler yüzey bozukluklarında yama olarak sıklıkla kullanılmaktadır. Uygulandığında dokuya iyileşme için gerekli tüm biyobileşenleri sağlar. Bu kadar zengin ve değerli bir biyomateryalin dezavantajları da vardır. Amniyotik zarın en büyük dezavantajı, canlı bir malzeme olduğu için uzun süreli kullanım ve depolamada tam aktivitesini koruyamamasıdır. Oküler yüzey hastalıkları ise kimyasal yanıklar, fiziksel tahrişler veya ısı yanıkları nedeniyle oluşabilir. Bu nedenle yüzeyde bazı kusurlar ve izler oluşur ve dinamik bir organ olduğu için iyileşme gecikebilir veya durum daha da kötüleşebilir. Bu gibi durumlarda hastaların hızlı bir çözüme ihtiyacı vardır ve bu çözüm herkes tarafından erişilebilir, kolay uygulanabilir ve uygun fiyatlı olmalıdır. Biyomalzeme bilimi, bu durumda öncü rol oynayacak ve kolayca üretilebilen ve erişilebilir ürünlerin üretilmesini sağlayarak bu tür durumlara yenilikçi bir yaklaşım sunacaktır. Bu durumda elektro eğirme teknolojisi, büyük miktarlarda ürün ve kısa sürede fonksiyonelleştirilmiş fiberler üretmek için mükemmel bir seçenektir. Bu tez çalışmasında, polikaprolakton biyopolimerine, çözünmüş amniyotik zar eklenerek, polikaprolaktonun (PCL) biyouyumluluk özelliğini artırmak amacıyla çift katmanlı nanofiberler üretildi ve hücre canlılığının en iyi olduğu konsantrasyonu ve biyokomponentlerin polimerin mekanik dayanımı, bozunması, şişmesi ve biyouyumluluk davranışı gibi doğal özelliklerini nasıl etkilediğini gözlemlemek için farklı amniyotik zar konsantrasyonlarıyla üretimler yapıldı. Hücre canlılığı testleri için, hücre davranışını gözlemlemek amacıyla in vitro MTT testi ve çizik model testi yapıldı ve sonuç olarak amniyotik zarın en yüksek konsantrasyonunun her zaman en iyi sonucu vermediği görüldü. Ek olarak, farklı konsantrasyonlarda amniyotik zar eklenmesi, PCL'nin özelliklerini, lif çapını, mekanik dayanıklılığını ve hidrofobikliğini de etkiledi.
Özet (Çeviri)
Amniotic membrane (AM) has been known for its biologic activity on tissues due to its growth factors, cells, and ECM. It is a biomaterial with rich content and being used widely for ocular surface disorders as patches. It gives tissues all essential biocomponents to heal when it is applied. Yet, such a rich and valuable biomaterial has its own disadvantages. The major disadvantage of AM is that since it is a viable material, it is not possible to maintain it long- term and store it with its full activity. Ocular surface diseases might be caused by chemical burns, physical irritations, or heat burns. Thus, on the surface some defects and scars form, and since it is a dynamic organ, healing could be postponed, or the wound can get deteriorated even more. Such cases need a quick solution and this solution should be accessible by everyone; easy to apply, and affordable. Biomaterials science leads the way in this situation, providing an innovative approach to such cases by enabling the production of easily manufactured and accessible products. Electrospinning technology is an excellent option for producing functionalized fibers with large amounts of products in short time. In this thesis study, by adding dissolved AM to PCL biopolymer, bilayered nanofibers were produced to enhance PCL's biocompatibilty. Scaffolds were produced with different AM concentrations to observe in which concentration cell viability would be the best and how biocomponents affect the polymer's properties such as its mechanical strength, degradation, and swelling behaviour. For cell viability tests, in vitro MTT assay and scratch assay were performed. The results showed that biocompatibility level is not directly proportional to the concentration of AM. Besides, adding different concentrations of AM actually affected PCL's characteristics, as well as fiber diameter, mechanical strength, and hydrophobicity.