Küreselleşmenin özel eğitimli çocuklar üzerindeki etkisi: Cep telefonları örneği
Impact of globalization on children with special education: Example of mobile phones
- Tez No: 679707
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDEM GÜVEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gazetecilik, Journalism
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kastamonu Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Küreselleşme, dünyayı bir bütün olarak algılayıp, aynı anda herkesin benzer iletişim kanallarını kullanarak haberleştiğinin düşünüldüğü bir kavramdır. Dünya üzerinde iletişimin ve etkileşimin artmasıyla birlikte teknolojide değişmiş ve gelişmiştir. Küreselleşmenin yayılmasıyla birlikte artan tüketim olgusu, kendini temel ihtiyaçların giderilmesinde göstermesinin yanı sıra teknolojik aletlerinde temel ihtiyaçlar gibi tüketilmesinde göstermektedir. Buna bağlı olarak, insanların birbirleriyle iletişim kurma yolları da çeşitlenmiştir. Teknolojik aletlerin içinde en yaygın kullanılanları cep telefonlarıdır. Alım gücünün bu durumu etkilemesinin yanı sıra cep telefonlarının taşınma pratikliği de çok kullanılmasında etkili olmaktadır. Cep telefonlarının modellerinin çok çeşitli olması, akıllı cihazların ortaya çıkması ve neredeyse herkesin cep telefonlarına çok kolay ulaşabilmesi sebebiyle günümüzde cep telefonu kullanım yaşı da oldukça düşüktür. Toplumun temel yapı taşı olan ailelerde, 21. yüzyılın genel sorunu olan aile içi iletişimsizliklerin artması, ailelerde bireyselliğe dönülmesi ve bu nedenle insanların birbirleriyle yeterli iletişimi kuramaması bireyleri, teknolojik aletlere yönelmeyi ve yalnızlığı onlarla paylaşmayı daha cazip hala getirmiştir. Özellikle küçük yaştaki çocuklar, aile içinde gördükleri şeyleri taklit etmeye başladıkları dönemlerde ebeveynlerinde gördükleri akıllı cep telefonlarını görüp kullanmayı istemsizce öğrenmektedir. Çocukların oynadıkları oyunların gerçek hayattan sanal hayata taşınmasıyla da telefonları kullanmaları çoğu ebeveyn tarafından normal karşılanmaktadır. Telefonlarda görmüş oldukları farklı içeriklerin çocukların iç dünyasını olumlu ya da olumsuz yönde etkilemesi, insanlarla iletişimlerini değiştirmesi, bireysel gelişimlerini engellemesi, zekâ geriliği yaratması gibi olumsuz faktörler ise çoğu zaman göz ardı edilmektedir. Bu çalışmanın amacı, ailelerin çocuklarıyla ilgilenme düzeyinin belirlenmesi, çocukların bakmış oldukları içeriklerin aileleri tarafından denetlenip denetlenmediğinin öğrenilmesi, çocukların teknolojik alet kullanımı konusunda bilinçlendirilmesi ve teknolojik alet kullanma pratiklerinin tespit edilmesidir. Bu amaçla; 1. Çocukların cep telefonu kullanımından etkilenme düzeylerini belirlemek, 2. Çocukların zararlı içerikleri gördükten sonraki psiko-sosyal sorunlarını tespit etmek, 3. Çocukların bireysel sorunlarının teknoloji ile alakalı olup olmadığını belirlemektir. Bu amaçla ilk olarak literatür taraması yapılmış ve çalışmayla ilgili noktalar not alınmıştır. Araştırılan konuyla ilgili on beş soruluk derinlemesine mülakat çalışması düzenlenmiş olup on beş kişiye bu derinlemesine mülakat çalışması uygulanacaktır.
Özet (Çeviri)
Globalization is a concept in which everyone can perceive the world as a whole and communicate simultaneously using similar communication channels. With the increase of communication and interaction on earth, technology has changed and evolved. With the spread of globalization, the phenomenon of increased consumption shows itself in the elimination of basic needs as well as in the consumption shows itself in the elimination of basic needs and the consumption of technological tolls such as basic needs. Accordingly, how people communicate with each other has also varied. Mobile phones are the most common technological devices. Besides the fact that the purchasing power affects this situation, carrying mobile phones is also very effective in its use. Mobile phones have a wide variety of models, the emergence of smart devices and almost everyone has very easy access to mobile phones because today's age is deficent. In families, which are the basic building blocks of society, 21. the general problem of the century is the increase in family miscommunications and the return to individuality in families. Therefore people's inability to communicate with each other has made individulas more attractive to turn to technological tools and share loneliness with them. Young children, especially, begin to imitate what they see in the family and learn to use the smart mobile phones they see in their parents involuntarily. Many parents consider it normal for children to use their mobile phones as the games they play to move from real life to the internet. The negative factors such as the various content they see on the phones positively or negatively affect children's inner world. Changing their communication with people, hindering their individual development and creating mental retardation are often ignored. This study aims to determine the level of car efor the families children learn whether their parent control the children's contents, raise awareness of the use of technological tools, and determine the practicas of using specialized tools. For this purpose,; 1. Determining the levels of children affected by mobile phone use, 2. Identifying children's psycho-social problems after seeing harmful content, 3. It is to determine whether children's problems are relevant to technology. For this purpose, a literature review was first conducted and points related to the study were noted. A 15-question in-depth interview study on the subject being investigated has been organized and fifteen people will be applied to this in-depth interview study.