Türk tekstil sektöründe rekabet stratejileri: İstanbul'daki doğrudan ihracatçı firmaların değerlendirilmesi
Competition strategies in the Turkish textile sector: Evaluation of exporting companies in Istanbul
- Tez No: 679721
 - Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ HİLAL KUVVETLİ YAVAŞ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Tekstil ve Tekstil Mühendisliği, İşletme, Textile and Textile Engineering, Business Administration
 - Yıl: 2021
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: İstanbul Gedik Üniversitesi
 - Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Finansman Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 121
Özet
Türk tekstil sektörü Türkiye ekonomisinin temel taşlarından bir tanesidir. Türkiye'nin ihracatçı sektörlerinin başında gelen tekstil sektöründe rekabet giderek artmaktadır. Uluslararası arenada Türk tekstil sektörünün yer alabilmesi ve rekabet edebilmesi için rekabet stratejilerinin iyi belirlenmesi büyük önem arz etmektedir. Bu bağlamda, bu tez çalışmasında, rekabet stratejilerinden bahsedilerek, Türk tekstil sektörünün durumu ortaya konulmaktadır. Ayrıca, İstanbul'da doğrudan ihracat yapan seçilen tekstil firmaları üzerine Porter analizi yapılmıştır. Sonuç olarak, tekstil firmalarının rekabet stratejileri açısından ekonomiye sağladığı katkılar göz önünde bulundurulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Turkish textile sector is one of the cornerstones of Turkey's economy. Competition is increasing from the beginning of exports in the textile sector in Turkey. It is of great importance for the Turkish textile industry to take place in the international arena and to determine the competition strategies well. In this context, mentioning the competition strategies in this thesis reveals the situation of the Turkish textile industry. In addition, Porter analysis was conducted on selected textile companies exporting directly in Istanbul. As a result, the ability of textile companies to compete in the international market should be encouraged by the state, and strategies and policies should be implemented to increase competitiveness.