Erbaa depremlerinin otantik öğrenmeler açısından incelenmesi (1939-1942-1943 depremleri)
Investigate of Erbaa earthquakes in terms of authentic learning (1939-1942-1943 earthquakes)
  1. Tez No: 679733
  2. Yazar: KENAN ÇETİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. EREN YÜRÜDÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Coğrafya, Eğitim ve Öğretim, Geography, Education and Training
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe ve Sosyal Bilimler Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sosyal Bilgiler Eğitimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Binlerce yıl doğal afetler insan hayatında etkili olmuştur. Bu etkiler fiziki coğrafya özelliklerine göre mekânsal farklılaşmalar ile karşımıza çıkmaktadır. Ülkemizde; deprem, sel, çığ, heyelan, vb. pek çok doğal afet görülmüş-görülmektedir. İnsanlar yerleşme kurdukları mekânları her ne kadar afet bölgelerinden uzaklarda kursa da bazı fiziksel özellikler (özellikle tarımsal verimlilik, su kaynakları, vb.) doğal afetlerin yaşanabildiği mekânların da yerleşim yeri olarak tercih edilmesini beraberinde getirmiştir. Coğrafya biliminin zaman içerisindeki gelişimi ve diğer bilimler gibi bir bilim olarak ifadesiyle birlikte insanların mekânsal olarak yerleşimleriyle ilgili detaylı araştırmalar ortaya konulmaya başlanmıştır. Fiziki coğrafyanın sunduğu avantajlar ve olası risklerin net bir biçimde ortaya konmasıyla birlikte insanlar yaşadığı coğrafyanın risklerine karşı tedbirler geliştirmeye başlamıştır. Her ne kadar alınan tedbirler doğal hayatın olası tehditlerini önlemek amaçlı olsa da yetersiz kaldığı durumlarda yaşanmış-yaşanmaktadır. Araştırmada fiziki coğrafyanın unsurlarından biri olan afetlerin depremler kısmını yaşadığımız coğrafyadan hareketle ele almaya çalıştık. Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yer alan Tokat Erbaa ilçesinde 1939-1942-1943 yıllarında yaşanan depremlerin otantik öğrenmeler açısından incelenmesini amaçladık. Öncelikle yaşadığımız yörenin fiziki coğrafya özelliklerini inceledik. Diğer afetleri düşündüğümüzde depremler ülkemizde en yaygın olarak görülen ve çok yıkıcı etkiler ortaya çıkaran bir afet olarak karşımıza çıkmaktadır. Her ne kadar insanlar depremin tehlikeli olduğunu bilse de depreme karşı tedbirli olma konusunda gereken ciddiyeti göstermekte yetersiz kalmaktadır. Ayrıca araştırmaya bilgi ve deneyimleriyle katkı sağlayacak 85 yaş üzeri kişilerin listesini çıkararak görüşme için planlamalar yaptık. 1939-1942-1943 yıllarında Kuzey Anadolu fay hattı üzerinde yaşanan yıkıcı depremlerin etkileri ve sonrasında yaşananları, Erbaa'da yaşamış bireylerin tanıklıkları ile elde edilen görüşme kayıtlarıyla ortaya konmuştur. 85 yaş üzeri bireylerin bilgi ve deneyimleri yaşadıkları mekânlar ve mekânsal değişimler, etrafındaki birinci derece yakınlıktaki kişiler ve diğer yöre halkı tarafından depremi yaşayan bireylerin otantik öğrenmelerle depremle ilgili aktarımlarının varlık durumları incelenerek araştırma sonuçlandırılmıştır. Ülkemizin deprem gibi çok yıkıcı etkilere yol açan bir doğal afet gerçeği her an güncelliğini muhafaza etmektedir. Erbaa yöresinde 1939-1942-1943 depremlerinin ne gibi etkileri ve hangi sonuçları ortaya çıkardığını ortaya koyabilmek için görüşme yöntemi kullandık. Katılımcı kişilere 22 soru yöneltilmiştir. Ayrıca katılımcıların yakın çevresindeki bireylere de sorular yöneltilerek otantik öğrenmeler açısından katılımcıların yakın çevresi de incelenmiştir. Yaptığımız görüşmelere Erbaa yöresinde yaşadığı tespit edilen 56 kişiden 15'i katılmıştır. Görüşmeler yapılırken katılımcıların izinleri doğrultusunda fotoğraf çekimi, ses kaydı ve video kaydı gibi veri toplama çalışmaları da yapılmıştır. Elde edilen veriler Apple Pages ve Numbers, Microsoft Word ve Excel en son sürümleri kullanılarak içerik analizleri yapılmıştır. Analizlerimiz sonucunda; yörenin fiziki ve beşeri özellikleri, 1939-1942-1943 depremleri ile ilgili bilgiler ve deneyimlerin (yaşantılar) neler olduğu ve otantik öğrenmeler açısından değerlendirmesi ortaya çıkartılmıştır.
Özet (Çeviri)
Natural disasters have been effective in human life for thousands of years. These effects appear with spatial differentiations according to physical geographical features. In our country, a great many natural disasters have happened such as earthquake, flood, avalanche, landslide, etc. and still happen. Even though people set up their settlements far from disaster areas, some physical features (especially agricultural productivity, water resources, etc.) have led to the preference of places, where natural disasters can occur, as settlements. With the development of the science of geography over the time and its expression as a science like other sciences, some detailed researches on the spatial settlement of people have begun to be presented. With the advantages that physical geography offers, and the possible risks being clearly revealed, people started to develop precautions against the risks of the geography they live in. Even though the precautions are aimed at preventing possible threats of the natural life, there have been, and still are, cases where these precautions are insufficient. In our research, we tried to discuss the earthquakes, a part of disasters, which is one of the elements of physical geography, based on the geography we live in. We aimed to examine the earthquakes which occured in 1939-1942-1943 in Tokat Erbaa district, located on the North Anatolian fault line, in terms of authentic learning. Firstly, we examined the physical geographical features of the region we live in. Considering the other disasters, earthquakes appear as the most common disaster in our country and cause devastating effects. Although people know that earthquakes are dangerous, they don't show the necessary seriousness in taking precautions against earthquakes. In addition, we made a list of people over the age of 85, who could contribute to our research with their knowledge and experience, and we made plans for meeting them. The effects of the devastating earthquakes that occured in the North Anatolian fault line in 1939-1942-1943 and what happened afterwards were revealed by the interviews obtained from the witnessings of individuals who lived in Erbaa. The research was concluded by examining the knowledge and experiences of individuals over the age of 85, the places they lived in and spatial changes, the first degree relatives around them, and the existence of the earthquake-related expressions of the individuals who experienced the earthquake by authentic learning. In our country, the reality of a natural disaster that causes devastating effects, such as earthquakes, is always up to date. We used the interview method to reveal the effects and results of the 1939-1942-1943 earthquakes in the Erbaa region. The participants were asked 22 questions. In addition, the close environment of the participants was also examined in terms of authentic learning, by asking questions to the individuals who are in the close environment of the participants. 15 of the 56 people who were determined to live in the Erbaa region participated in our interviews. During the interviews, data collection works such as photographing, sound recording and video recording were also carried out by permission of the participants. The obtained data were analyzed using the latest versions of Apple Pages and Numbers, Microsoft Word and Excel. As a result of our analyses; the physical and human features of the region, the information and experiences about the 1939-1942-1943 earthquakes and their evaluation in terms of authentic learning were revealed.