Polikistik over sendromlu kadınlarda maskeli hipertansiyon sıklığının belirlenmesi
Determination of the frequency of masked hypertension in women with polycystic ovary syndrome.
- Tez No: 679748
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN BEYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İç Hastalıkları, Cardiology, Internal diseases
- Yıl: 2012
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Keçiören Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 62
Özet
Polikistik over sendromlu kadınlarda maskeli hipertansiyon sıklığının belirlenmesi amacıyla çalışmaya 53 polikistik over sendrom tanılı kadın ve sağlıklı 45 kontrol grubu alındı. Mart 2012 ile Mayıs 2012 tarihleri arasında keçiören eğitim ve araştırma hastanesinde kadın doğum ve endokrin polikliniğine başvuran 2003 Rotterdam tanı kriterleri ile tanı konulan hastalar alındı. Muayene (ofis) kan basıncı normal olan hastalarda ve kontrol grubunda 24 saatlik ambulatuvar kan basıncı ölçümleri yapılarak maskeli hipertansiyon sıklığı araştırıldı. Çalışmamızın sonucunda hasta ve kontrol grubu arasında istatistiksel olarak anlamlı kan basıncı farkı tespit edilmedi.
Özet (Çeviri)
In order to determine the frequency of masked hypertension in women with polycystic ovary syndrome, 53 women with polycystic ovary syndrome and 45 healthy control groups were included in the study. Patients diagnosed with the 2003 Rotterdam diagnostic criteria, who applied to the obstetrics and gynecology and endocrine polyclinic of the Keçiören Training and Research Hospital between March 2012 and May 2012, were included. The frequency of masked hypertension was investigated by making 24-hour ambulatory blood pressure measurements in patients with normal examination (office) blood pressure and in the control group.As a result of our study, no statistically significant blood pressure difference was detected between the patient and control groups.