Boşanmanın mali sonuçları
Financial consequences of divorce
  1. Tez No: 679773
  2. Yazar: EYLÜL ECEM AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 169
Özet
Aile sosyal yaşamın en küçük birimidir ve ailedeki fertler birtakım yükümlülüklere sahiptir. Özellikle boşanma gerçekleştiğinde eşlerin birbirine karşı ekonomik olarak destek olma borçları ortaya çıkmaktadır. Bu duruma TMK'da maddi tazminat, manevi tazminat ve yoksulluk nafakası olmak üzere üç ana başlık altında değinilmiştir. Biz de bu tez çalışmasında kanundaki hükümlere ve bunların uygulamadaki görünümlerine Yargıtay kararları ve Anayasa Mahkemesi kararları ışığında değinmeye çalıştık. Eşlerin evlilik sürdüğü müddetçe birbirine destek olma yükümlülüğü bulunmaktadır. Örf ve adetler gereğince bu sorumluluklar boşanma meydana geldiğinde de bir ölçüde sürmektedir. Özellikle yoksulluk nafakası zor durumda kalan eşi yoksulluktan kurtarma konusunda önemli bir işleve sahip olmaktadır. Yoksulluk nafakasının son bulduğu hallere ise kanunda ayrıca değinilmektedir. Tez çalışmamızda özellikle kadınlar açısından uygulamada yararlı sonuçlar veren maddi tazminatı, manevi tazminatı ve yoksulluk nafakasını ve hangi şartlar altında bunlara hükmedileceğini uygulamadaki görünümleriyle beraber inceledik.
Özet (Çeviri)
The family is the smallest unit of social life and members of the family have some obligations. Especially when divorce occurs, the debts of the spouses to support each other economically arise. This situation has been mentioned in the Turkish Civil Code under three main headings; material, moral compensation and poverty alimony. In this thesis, we tried to touch upon the provisions of the law and their appearances in practice in the light of the Supreme Court decisions and the Constitutional Court decisions. The husband and wife are obliged to support the other as long as the marriage continues. In accordance with customs and traditions, these responsibilities continue to some extent when divorce occurs. Especially the poverty alimony has an important function in rescuing the spouse who is in a difficult situation from poverty. The situations in which the poverty alimony ends are also mentioned in the law. In our thesis, we examined the financial and moral compensation and poverty alimony, which gives beneficial results in practice especially for women, and under which conditions they will be ruled, together with their appearances in practice.