A sociological analysis of internally displaced persons (IDPS) as a social identity: A case study for Georgian IDPS
Sosyal bir kimlik olarak ülke içinde yerinden edilen kişilerin (ÜİYOK'lerin) sosyolojik analizi: Gürcistan ÜİYOK'leri üzerine bir vaka çalışması
- Tez No: 679776
- Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL AYDINGÜN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Sosyoloji, Sociology
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bölge Çalışmaları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 381
Özet
Bu tez, Tajfel ve Turner'ın (1978) Toplumsal Kimlik Kuramı kapsamında Gürcistan'daki ülke içinde yerinden edilmiş kişilerin (ÜİYOK'lerin) toplumsal kimlik oluşum sürecini analiz etmektedir. Çalışma, etnik çatışmalar nedeniyle hem Abhazya'dan hem de Güney Osetya'dan iki farklı dönemde (1990'ların başı ve 2008) çeşitli göç dalgaları ile yerlerinden edilen Gürcü ÜİYOK'lerin kimlik oluşum sürecini etkileyen bileşenler üzerinde durmaktadır. ÜİYOK'lerin kendini tanımlamasını analiz etmek için araştırma iki ana boyuta odaklanmaktadır. İlk boyut, IDP kimliğinin, Sovyet sonrası dönem boyunca yerel halk tarafından stigmalaştırılan dışsal tanımı iken; ikinci boyut, ÜİYOK'lerin stigmalaşmış bu kimliği pozitif bir hale getirmek için kullandıkları grup taktikleridir. Örneğin belirli konseptler (ortak travma, grup içi kayırmacılık, ev, vatan ve geri dönme isteği) ÜİYOK'lerin grup kimliklerini güçlendirirken, ÜİYOK'lerin kendilerine atfettikleri çeşitli özellikler (örneğin çalışkanlık, birlik, hemşehrilik) grup kimliğinin dönüşümünü sağlamaktadır. Gürcistan'da 2014-2017 yılları arasında sivil toplum uzmanları, devlet yetkilileri, politikacılar, akademisyenler ve farklı dönemlerde göç eden ÜİYOK'ler ile derinlemesine mülakatlarda toplanan verilere dayanarak, ÜİYOK'lerin kendini tanımlama süreci ve davranış kalıpları, grup dışı aktörlerle (yerel halk, devlet ve sivil toplum) sosyal etkileşimi ve ülkenin toplumsal koşulları kapsamlı bir şekilde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the social identification process of internally displaced persons (IDPs) of Georgia within the scope of Social Identity Theory of Tajfel and Turner (1978). The study focuses on the influential components of the identity formation process of the Georgian IDPs, who have been displaced through several migration waves in two different periods (early 1990s and 2008) from both Abkhazia and South Ossetia due to ethnic conflicts. In order to analyze IDP's self-identification, the research focuses on two main dimensions. While the first dimension is the external definition of IDP identity by the host community, which stigmatizes it over the course of the post-Soviet period; the second dimension is the self-attributed characteristics (i.e., sedulity, unity, coming from the same region) and perceptions of IDPs on certain concepts (i.e., shared trauma, in-group favoritism, home, homeland and the wish to return) which strengthen and transform IDP identity from a stigmatized pattern towards a positive one. Based on the data collected in Georgia between 2014 and 2017 through in-depth interviews with civil society experts, state officials, politicians, academicians and the IDPs from Abkhazia and South Ossetia, who migrated to Georgia proper in different periods, the self-identification process and behavioral patterns of IDPs, the Georgian social context and IDPs' social interaction with the out-group agencies (host community, state and civil society) are elaborated thoroughly.