Ankara'daki alışveriş merkezlerinin gelişimi ile program ve tasarım kriterlerinin değişimi
The development of shoping centers in ankara and the changes of their programs and design criteria
  1. Tez No: 67981
  2. Yazar: ALİ KONUR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESEN ONAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ill ANKARA'DAKİ ALIŞVERİŞ MERKEZLERİNİN GELİŞİMİ İLE PROGRAM VE TASARIM KRİTERLERİNİN DEĞİŞİMİ (Yüksek Lisans Tezi) Ali KONUR GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ OCAK 1997 OZ Ulus'taki geleneksel ticaret bölgesinde hala ayakta olan bedesten ve kapalı hanlardan, günümüz Ankara'sının modern tarzdaki alışveriş merkezlerine gelene değin yaşanan bir gelişim süreci vardır. Bu süreç içerisinde kentteki alışveriş eylemine yönelik yapılar, kullanılan malzeme ve yapım tekniğinin yanısıra çevreleriyle ilişkilerinden içerdikleri fonksiyonlara ve bu fonksiyonların düzenlenişine kadar bir takım değişimlere uğramışlardır. Tez çalışmamızın ana temasını teşkil eden program ve tasarım kriterlerindeki bu değişimlerin tesbiti ve değerlendirilmesi, kentin idari ve sosyo ekonomik yapısı ile malzeme ve yapım tekniklerindeki gelişmelerle paralellik kurmak suretiyle mümkün olabilecektir. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa adedi Tez Yöneticisi 50010011 Alışveriş Merkezleri 160 Prof.Dr. Esen Onat
Özet (Çeviri)
IV (M.Sc. Thesis) Ali KONUR GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY JANUARY 1997 ABSTRACT From bedesten and covered hans, which still exist in conventional trade area in Ulus district to modern styled shoping centers of today's Ankara there has been a development process. In this process, shopping facilities in the city has transformed in many ways like their materials, technic, relationships with environment and functions they have as well as the organization of these functions. It will be possible to find out and evaluate the changes in program and design criterias, parallel with the administrative and socio-economic structure of the city and developments in materials and building technics. Science Code Key Words Page Number Adviser 5001011 Shopping Centers 160 Prof.Dr. Esen Onat