Mimarlıkta sanatsal iletişim ve çağdaş Türk konutu
  1. Tez No: 67979
  2. Yazar: AYÇA BAŞAL KESMEZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP ONUR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Bina Bilgisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 258
Özet
MİMARLIKTA SANATSAL İLETİŞİM VE ÇAĞDAŞ TÜRK KONUTU ( Yüksek Lisans Tezi ) Ayca Başal KESMEZ GAZI UNIVERISTESI FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Ağustos 1997 ÖZET Bu araştırmada, mimarlığın bir sanat olduğu, dolayısıyla bir anlatımı olduğu öngörüsüyle, Türkiye'de mimarlarımızın kullandığı anlatım yöntemleri ve bunların halkımız tararından ne kadar algılandığı, kısacası Türkiye'de mimarlıkta iletişimin boyutları araştırılmıştır. Toplumla mimar arasındaki iletişimin en yoğun yaşanabileceği konu olarak konut, Ankara'nın Bahçelievler bölgesinde ele alınmıştır. Mimarlıkta sanatsal iletişim, üç yönüyle, yani anlatan (mimar), algılayan (özne) ve anlatım aracı olarak seçilen konutlar (biçim) açısından incelenmiştir. Bu incelemeler sonucunda, mimarlar da dahil olmak üzere toplumumuzun, mimarlığı sanat olarak gördüğü, ama mimarlığın kullanım yönünün, sanat yönünden her zaman önce geldiği, yani ülkemizde mimarlık aracılığıyla sanatsal bir iletişimin gerçekleşemediği anlaşılmıştır. Fakat başarılı mimari örneklerle toplumun iletişime katılabileceğinin ipuçları da alınmıştır. Bilim Kodu : 6010100 Anahtar Kelimeler : Mimarlıkta iletişim, mimarlıkta anlatım, konut Sayfa Adedi : 48 Tez Yöneticisi : Doç.Dr. Zeynep ONUR
Özet (Çeviri)
ARTISTIC COMMUNICATION AND MODERN TURKISH HABITAT ( M.Sc. Thesis ) Ayça Başal KESMEZ GAZİ UNIVERSITY INSTUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY August 1997 ABSTRACT This study, assuming that architecture is an art and therefore will communicate, analyses how this communication takes places and what are the Turkish architects ways of communication. For this, architecture of housing (and in a framework in Ankara-Bahçelievler) is chosen as a strong object of communication between architects and people. Artistic communication trough architecture is analyzed from its three components, as the object (architecture), the subject (society) and the architect himself. As a result it is seen that Turkish people sees architecture as an art, but considers it mostly by its functions. It also has been stated that although Turkish people dose not expect a communication from architecture, it has shown signs of appreciation that might turn to communication in the future. Scientific code : 6010100 Key words : Architectural communication, expression, habitat Number of pages : 48 Adviser : Doç.Dr. Zeynep ONUR