Perkütan nefrolitotomi sonrası sistemik inflamatuar yanıt sendromunu etkileyen risk faktörleri
Risk factors affecting systemic inflammatory response syndrome after percutaneous nephrolithotomy
  1. Tez No: 679823
  2. Yazar: ÖMER KORAŞ
  3. Danışmanlar: DOÇ. TANSU DEĞİRMENCİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Üroloji, Urology
  7. Yıl: 2014
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: İzmir Bozyaka Eğt. ve Arş. Hast.
  11. Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Amaç: Bu çalışmada kliniğimizde PNL operasyonu uygulanan; preoperatif ve intraoperatif kültürler arasındaki ilişkiyi ve PNL operasyonu sonrası SIRS gelişen hastalarda risk faktörlerini ortaya konulmasını amaçladık Yöntem ve gereçler: Ocak 2011 ile Kasım 2013 tarihleri arasında Bozyaka Eğitim ve Araştırma Hastanesi Üroloji Kliniği'nde 210 erkek 93 kadın toplam 303 hastaya PNL operasyonu uygulandı İdrar kültüründe üreme olan hastalar antibiyoterapi sonrası kontrol idrar kültüründe üreme olmadığı gözlenince operasyona alındı. Üreteral kateterin yerleştirmesi sonrasında ya da pelvikalisiyel sistemin perkütan ponksiyonu esnasında renal pelvis idrarı toplandı. Ayrıca, çıkartılan taşların bir kısmı %0,9 normal salin ile yıkandı, ezild. Taş kültür (TK) olarak mikrobiyolojik değerlendirme için az miktarda %0,9 normal salin ile steril tüpte gönderildi. Çalışmaya alınan hastaların girişim yapılan renal ünitesi, taş yükü, operasyon süreleri, skopi süreleri, giriş yerleri ve sayıları, rezidü taş varlığı, peroperatif ve postoperatif dönemde kan transfüzyonu yapılıp yapılmadığı kaydedildi. Verilerin değerlendirilmesi SPSS 16 programında chi-kare veya Fischer's exact testi kullanılarak yapıldı. İstatistiksel analiz yapılırken p1000 mm² olduğunda, operasyon süresi > 2 saat olduğunda ve postoperatif kan transfüzyonu yapılanlarda anlamlı derecede yüksek olduğu saptandı. Sonuçlar: Pozitif pelvis idrar kültürü ve/veya taş kültürü PNL sonrası SIRS yönünden bir prediktif faktör olarak bulunmasa da, SIRS'a neden olan organizmaları ve antimikrobiyal tedaviyi belirlemede tek yol olabileceği düşünülmekteyiz Pelvis idrar kültürü ve taş kültürü PNL yapılan bütün hastalarda rutin alınmasını öneriyoruz
Özet (Çeviri)
The Risk Factors Affecting The Systemic Inflammatory Response Syndrome Following Percutaneous Nephrolithotomy Aim: The aim of this study was to determine the risk factors and the relationship between preoperative and intraoperative urine cultures for patients who had undergone PNL and developed SIRS in our clinic. Materials and methods: During the period of January 2011 and November 2011, 210 male and 93 female patients had undergone PNL in the Urology Clinic of Bozyaka Training and Research Hospital. Those who had positive urine cultures preoperatively were treated accordingly and operated after negative urine cultures were obtained. Renal pelvic urine specimens was collected during the placement of the ureteral catheter or percutaneous puncture of the collecting system. Also some of the extracted stones were washed with isotonic saline, crushed and sent for culturing and microbiological evaluation in a sterile container. The renal units, stone burden, operation time, fluoroscopy exposure time, places and the number of entry sites, the presence of residual stones and intraoperative or postoperative blood transfusions were noted. During the postoperative period, the patients were monitored according to the SIRS criteria of ACCP/SCCM consensus on 1991 and in the presence of 2 or more positive criteria, the patients were recorded as SIRS and blood cultures were obtained. SPSS.16 was used for the statistical evaluation of the results using chi-square or Fischer's exact test. Statistical significance was recorded as p< 0,05. Results: PNL was performed on the right side in 131 patients(43,2%) and on the left side on172 patients(56,8%). Preoperative urine cultures(pre-UC) were positive in 36(11,8%) patients and PNL was performed after appropriate treatment. 15 (4,9%) of the urine specimens obtained from the renal pelvis(pelvis-UC) and 47(15,5%) stone cultures (SC) were positive. A total of 84(27,7%) patients developed SIRS and 22(7,2%) patients developed sepsis. The risk of development of postoperative SIRS was significantly high in patients with a nephrostomy tube preoperatively, recurrent urinary tract infection, multiple entries, a stone size of >1000mm2 operation time longer than 2 hours and those who had blood transfusion. Conclusion: Although positive pelvis-UC and/or SC were not found to be positive predictive factors for postoperative SIRS, we believe that they are the only choice to predict the microorganisms which cause SIRS and to determine the correct antimicrobial therapy. We advocate the collection of pelvic urine specimens and stone cultures routinely on every PNL patient.