Sıvılarda doğal dolanım ile ısı aktarımı
- Tez No: 67987
- Danışmanlar: DOÇ. DR. GÖNENÇ ARIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
- Yıl: 1997
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gazi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
OZET Alüminyum levhalı, sulu, kılcal tüplü güneş enerjisi toplayıcısı ile çalışıldı. Değişik eğilme açılan kullanıldı (18°, 32° ve 43°). Güneş enerjisinin toplayıcı tarafından suya aktarılma verimliliği ölçüldü. Toplayıcıda kayıp olan ısı için deneysel Uw (6.5-10.86 W/m2K) ve teorik ULT (7.96-10.1 W/m2K) tüm ısı aktarım katsayıları ve ayrıca toplayıcının karakteristik değerleri olan toplayıcı verimlilik katsayısı F (0.86) ve toplayıcı ısı taşıma katsayısı FR (0.65-0.76) belirlendi. Toplayıcıda elde edilen sıcak suya ait hDsu ısı aktarım katsayıları için deneysel Nusselt (MuD) ler belirlendi. Doğal ve zorlanmış akımların etkileri plot50 programı ile araştırıldı ve deneysel Nusselt (NuD) lere en yakın Nusselt (Mı )! leri veren denklemler çıkarıldı. 18 °, 32 °, 43 °* lerdeki eğilme açılarına göre değişen üç denklem suyun aldığı Rayieigh (Ra) ve Graetz (Gz) değişken değerlerine göre belirlendi. Bu denklemler aşağıdadır. 18° için; Nux = 2Gzom[( Ra sin26)-°m - 0285] 32° için; Nut = 3Gzosa[( Ra sin2 O)-*1T ~ 0.1677] 43° için; JV»j = 3Gz0S} [( Ra sin2 9)^ m - 02885]Burada doğal dolanımın yalnız etkisi Rayieigh (Ra)' de, zorlanmış akımla birleşik etkisi Graetz (Gz)' da temsil edilmektedir. Bu Graetz (Gz)' lar suyun toplayıcıdan çıkış değerlerine göre hesaplanmıştır. Eğilme açıları içinde Nusselt (Nu)' e en etkili açı 18° çıkmıştır. Bilim Kodu : 6030102 Anahtar kelimeler : Sulu Güneş Enerjisi Toplayıcısı, Doğal Dolanımın Sıvılarda etkisi, Alüminyum Emici Plaka Sayfa adedi : 68 Tez Yöneticisi : Doc. Dr. Gönenç ARIN
Özet (Çeviri)
Ill ABSTRACT A tubular, Sun-Power Collector for water with aluminium absorber plate was studied-Inclination angle was changed as 18°, 32 ° and 43°. All the experimantal uw (6.5-10.86 W/m2K) and theoretiacal ULT (7.96-10.1 W/m2K) heat transfer coefficients that lost in Collector were determined. Corresponding Collector Coefficients as collector efficiency factor F'=0.86 and collector heat removal factor FR = 0.65-0.76 were also determined. To critisize heating effect of collector water, heat transfer coefficient of water hDsu and Nusselt number (NuD) were obtained. In order to examine the faced and natural convection effects on heat transfer, some Nusselt ( Nu ) equations were obtained for Rayleigh (Ra) and Graetz (Gz) variables by the aid of plot50 program separately for each angle of inclination. These equations are as follows; for 18°; Nux = 3Gz0665[( Ra sin20)-°-,6î - 0285] for 32°; Nu, = 3Gz°T[( Ra sin2 Ö)"° I774 - 0.1677] for 43°; Nu, = 3Gz067 [( Ra sin2 0)^ 149 - 02885]IV Here the single affects of natural convection are symbolized by Rayleigh number (Ra) values and the mixed effects are represended by Graetz number (Gz) because they are based on the leaving measurements of water from collector. The best efficient angle of inclination on Nusselt (Nu) has been 18°. SienceCode : 6030102 KeyWords : Sun-Power Collector with water, Natural Convection of Liquids, Aluminium Absorber Plate. Page Number : 68 Advisor : Asc. Prof. Gönenç ARIN