Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinin vücut şekli, el tercihi, oturma süresi ve dersliklerin kas-iskelet sistemi şikâyetlerinin oluşması üzerine etkileri
Effects of body type, preferred hand, sitting duration and classroom types on musculoskeletal system disorders in Karadeniz Technical University Medical School
  1. Tez No: 622191
  2. Yazar: FUNDA CİRİT ÖZÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. MEHMET ALİ ÇAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Anatomi, Anatomy
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karadeniz Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Anatomi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Bu araştırma, Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesi öğrencilerinde vücut şekli, el tercihi, oturma süresi ve dersliklerin kas-iskelet sistemi şikâyetleri üzerindeki etkilerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Betimsel türde olan araştırmanın örneklemini Karadeniz Teknik Üniversitesi Tıp Fakültesinde öğrenim gören 197'si erkek ve 245'i kız olmak üzere toplam 443 öğrenci oluşturmaktadır. Verilerin toplanmasında araştırmacı tarafından hazırlanan sosyo- demografik özelliklerine yönelik sorulardan oluşan bilgi formu, Nordic kas-iskelet sistemi şikayetleri anketi ve Bireylerin El Kullanma Seçimleri Tespit Anketi kullanılmıştır. Derslik ve amfiler donanım, büyüklük, ısı, ışık, öğrenci kapasitesi özellikleri açısından incelenmiştir. Derslik ve amfilerde bulunan, masa, sıra ve sandalyelerin hangi materyalden yapıldığı belirlenmiş, yükseklik, boy, en ölçümleri alınmıştır. Araştırmada toplanan verilerin analizinde Frekans, Yüzde, t Testi ve Ki-kare istatistiksel analizleri kullanılmış olup bu analizler bilgisayarda SPSS 22.00 istatistik paket programı ile yapılmıştır. Araştırma sonucunda, kız öğrencilerin erkek öğrencilere göre dirsek ağrısını, sırt ağrısını, omuz ağrısını daha fazla çektikleri, sınıflarda öğretim gören öğrencilerin amfilerde öğretim gören öğrencilere göre dirsek ağrısını daha fazla çektikleri, amfilerde öğretim gören erkek öğrenciler sınıflarda öğretim görenlere göre sırt ağrısını daha fazla çektikleri, erkek öğrencilerin kız öğrencilere göre sınıflardan daha fazla memnun oldukları, kız öğrencilerin amfilerden memnun oldukları, günde 0-2 saat amfileri kullanan öğrencilerin sınıfları kullanan öğrencilere göre daha fazla boyun ağrısı ve dirsek ağrısı çektikleri, günde 2-4 saat sınıfları kullanan öğrencilerin son 12 ayda daha fazla sırt ağrısı çektikleri, günde 4-6 saat amfileri kullanan öğrencilerin son 12 ayda daha fazla dirsek ağrısı çektikleri, günde 4-6 saat amfileri kullanan kız öğrencilerin son 12 ayda daha fazla dirsek ağrısı çektikleri, günde 6-8 saat sınıfları kullanan kız öğrencilerin son 12 ayda daha fazla uyluk ağrısı çektikleri, günde 0-2 saat sınıfları kullanan erkek öğrencilerin son 12 ayda daha fazla bel ağrısı çektikleri, günde 2-4 saat sınıfları kullanan erkek öğrencilerin son 12 ayda daha fazla sırt ağrısı çektikleri saptanmıştır. Sınıflardaki sıra ve sandalyelerin öğrencilerin fiziki özelliklerine uygun olmaması sorun kaynağı olarak değerlendirilebilir. Ayarlı modüllerin kullanılması uygun bir çözüm olabilir. Dersliklerde ciddi, tertipli ve düzenli, renk uyumunun sağlandığı disiplinli bir derslik ortamı beraberinde ergonomik açıdan uygun çalışma ortamını sağlayacaktır. Uygun çalışma ortamının doğal bir sonucu olarak, öğrencilerin moral ve motivasyon durumlarındaki olumluluk beraberinde öğretim sürecinde olumlu yönde değişimler getirecektir.
Özet (Çeviri)
This research was done in order to determine the effects of body type, preferred hand, sitting duration and classroom types on musculoskeletal system disorders in Karadeniz Technical University Medical School. In this descriptive research, sample group consisted of 197 male and 245 female students studying in Karadeniz Technical University, a total of 443 students. In order to collect data, questionnaire form about sociodemographic situations which was prepared by the researcher, Nordic musculoskeletal system disorders questionnaire and Hand dominance questionnaire was used. classroom and lecture rooms were inspected for their hardware, size, heat, luminance and student capacity. desk and chair data was collected about the materials used, height, width and length. For the analysis of collected data, frequency, percentage, t test, chi-squared test statistical analysis were used. For analytics, SPSS 22.00 Statistics package program was used on a computer. After the research, following results were obtained: female students had more elbow, back, shoulder pain than male students. Students who were taking lessons in classrooms had more elbow pain than the students in the lecture rooms. Male students preferred classrooms whereas female students preferred lecture rooms. students who used lecture rooms 0-2 hours had more neck, elbow pain than classrooms. students who used classrooms 2-4 hours had more back pain in the last 12 months, female students who used lecture rooms 4-6 hours had more elbow pain, female students who used classrooms 6-8 hours had more femur pain and male students who used classrooms 0-2 hours had more back pain in the last 12 months. As for the source of the problem, desk and chairs in the classrooms being unfit for the physical specifications of students may be responsible. Adjustable modules can be an appropriate solution. Serious, tidy and organized rooms where color harmony is appropriate would bring a convenient studying environment resulting in a positive attitude in students about mood and motivation which would have beneficial effects in education.