Diyabetik gebelerde kullanılan insülin miktarını etkileyen faktörlerin araştırılması
Investigation of the factors affecting the amount of insulin used in diabetic pregnancies
  1. Tez No: 497745
  2. Yazar: GİZEM BOZ İZCEYHAN
  3. Danışmanlar: UZMAN ERBİL ÇAKAR
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: ​Zeynep Kamil Kadın ve Çocuk Hastalıkları Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: İnsülin bağımlı diyabetik gebelerin kullandığı insülin miktarını etkileyen faktörleri belirleyerek, günümüzde hızla artan diyabetik gebe popülasyonunun takip ve tedavi yaklaşımlarını daha iyi düzenlemeyi, böylelikle diyabetik gebelerdeki maternal ve fetal sonuçları iyileştirmeyi amaçladık. Gereç ve Yöntem: Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi arşiv ve elektronik sistem kayıtlarından, Ocak 2015 ile Aralık 2017 tarihleri arasında Zeynep Kamil Eğitim ve Araştırma Hastanesi- Diyabetik Gebe İzlem Polikliniği'ne başvuran ve takibi süresince insülin kullanan tüm hastaların kayıtları geriye dönük olarak incelenmiştir. Çalışmamıza dahil edilen hasta sayısı toplamda 202 olup, 22 hastamız tip 1 diabetes mellitus (Tip 1 DM), 84 hastamız tip 2 DM ve 96 hastamız gestasyonel diabetes mellitus (GDM) tanısı almıştır. Pregestasyonel ve gestasyonel diyabeti olan hastaların sayısı birbirine yakındır. Bulgular: Çalışmamızda insülin kullanan diyabetik gebelerde; diyabetin tipi, hastanın yaşı, kaç yıldır diyabetik olduğu, vücut kitle indeksi (VKİ) ve bunun gebelik boyunca artışı, HbA1c değerleri, egzersiz uyumu ve makrozomik bebek doğurma öyküsü, kan şekeri regülasyonu için ihtiyaç duyulan insülin miktarını etkileyen faktörler olarak saptanmıştır. Çalışmanın en can alıcı sonuçlarından biri ise; fetusun gebelik haftasına göre beklenen karın çevresi ile ölçülen karın çevresi arasındaki farkın, insülin miktarında diğer faktörlerden bağımsız bir etki göstermesidir. Fetal karın çevresinin, beklenenden büyük olduğu her bir haftalık fark; kısa etkili insülin dozunu 2,195 ünite, orta-uzun etkili insülin dozunu 1,705 ünite, toplam insülin dozunu ise 4,390 ünite artırmaktadır. Gebenin lipit profili ve ketonüri derecesi açısından anlamlı bir fark gözlenmemiştir. Sonuç: Maternal ve fetal kötü sonuçları önleyebilmek ya da hızla düzeltebilmek için, diyabetik gebelerde kullanılması gereken insülin dozunu etkileyen faktörleri göz önünde bulundurarak, etkin tedavi dozunu çok daha kısa sürede belirleyip, normoglisemik düzeylere hızla ulaşmak gerektiğini düşünüyoruz.
Özet (Çeviri)
Objective: We aimed to improve the maternal and fetal outcomes of diabetic pregnancies by better understanding the follow-up and treatment approaches of rapidly increasing diabetic pregnant population by determining the factors affecting the insulin amount used by insulin-dependent diabetic pregnancies. Material and Methods: Files of the patients, who applied to Zeynep Kamil Training and Research Hospital- Diabetic Pregnancy Monitoring Clinic, between January 2015 and December 2017; who used insulin during the pregnancy were retrospectively reviewed from the records of Zeynep Kamil Training and Research Hospital archives and electronic systems. The total number of patients included in our study was 202, including 22 patients with type 1 diabetes Mellitus ( Type 1 DM), 84 patients with type 2 DM, and 96 patients with gestationel diabetes mellitus (GDM). In our study; patients with pregestational and gestational diabetes were included in similar numbers. Results: In our study, within the diabetic pregnancies using insulin; the type of diabetes, the age of the patient, the number of years that patient has been exposed to the diabetes, the body mass index (BMI) and its increase during pregnancy, HbA1c values, exercise compliance and macrosomic baby history were found to be factors affecting the amount of insulin required for blood sugar regulation. One of the most crucial consequences of our study is; the difference between the expected circumference of the abdomen according to the gestational week of the fetus and the diameter of the fetal abdominal circumference measured by ultrasonography is independent of other factors in the amount of insulin. For every weekly difference that the fetal abdomen is larger than expected; short-acting insulin dose increased 2,195 units, medium-long effect insulin dose increased 1,705 units, total insulin dose increased by 4,390 units. Lipid profile and ketonurie grade did not make any significant difference. Conclusion: Considering the factors that affect the dose of insulin that should be used in diabetic pregnancies, we think that the effective treatment dose should be determined much sooner and that the normoglycemic levels should be reached rapidly to prevent or repair maternal and fetal adverse outcomes.