Hipotiroidizm oluşturulan ratlarda kapsaisinin kan plazmasında bazı serbest radikal ve antioksidan sistem parametreleri üzerine etkisi
The effect of capsaicin on some free radical and antioxidant system parameters in blood plasma in rats with hypothyroidism
- Tez No: 679906
- Danışmanlar: PROF. DR. TUFAN KEÇECİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Fizyoloji, Physiology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoloji (Veterinerlik) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 161
Özet
Bu araştırmada, deneysel olarak propiltiyourasil (PTU) aracılığı ile hipotiroidizm oluşturulan ratlara kapsaisin uygulaması sonrasında, oksidatif stresin göstergelerinden tiyobarbitürik asit reaktif maddeleri (TBARS), nitrik oksit (NO) ve 8-hydroxy-2' -deoxyguanosine (8- OHdG) ile antioksidan savunma mekanizması bileşenlerinden süperoksit dismutaz (SOD), katalaz (CAT), glutatyon peroksidaz (GSH-Px), total glutatyon (GSH) ve total antioksidan kapasitenin (TAS) plazma düzeylerinde meydana gelen değişimlerinin belirlenmesi amaçlandı. Araştırmada hayvan materyali olarak, sağlıklı, yaklaşık 12 haftalık, 300-350g ağırlığında, toplam 32 adet erkek Wistar Albino ırkı rat kullanıldı. Ratlar, kontrol (K), Kapsaisin (C), Hipotiroit (H) ve kapsaisin + Hipotiroit (CH) olmak üzere 4 eşit gruba ayrıldı. 30 gün süren deneme periyodu süresince C grubundaki ratlara her hayvan başına oral gavaj yöntemiyle 10mg/kg/gün miktarında kapsaisin uygulandı. H grubundakilere içme sularına günlük olarak % 0.05 ağırlık/hacim (W/V) oranında 6-n-propyl-2-thiouracil (PTU) ilave edildi. CH grubundakilere ise oral gavaj yöntemiyle 10 mg/kg/gün miktarında kapsaisin uygulanıp, içme sularına ise %0.05 ağırlık/hacim (W/V) oranında PTU ilave edilmiştir. Uygulama sonunda gruplardaki deneklerden genel anestezi altında (thiopental anestezisi,40 mg/kg) ve kardiak punksiyon ile kalpten yeterli miktarda kan alınarak, plazma ve serum örnekleri elde edildi. Serum örneklerinden, tiroid uyarıcı hormon (TSH), total triiyodotironin (TT3), serbest T3 (fT3), total tiroksin (TT4), serbest T4 (fT4) düzeyleri ve plazma örneklerinden TBARS, NO, 8-OHdG, SOD, CAT, GSH-Px, total GSH ve TAS düzeyleri belirlendi. Araştırmada; TSH, TT4, TT3, Serbest T3 ve Serbest T4 değerleri dikkate alındığında, PTU uygulamasının H ve CH gruplarında hipotiroidizm oluşturduğu söylenebilir. H ve CH gruplarındaki serum TSH düzeyinin, kontrol (K) ve kapsaisin (C) gruplarınkinden daha fazla (p0,05). Gruplar arasındaki en yüksek plazma NO ve TAS düzeylerinin hipotiroidizm oluşturulan H grubunda olduğu (p0,05) bulundu. Gruplar arasındaki en yüksek plazma GPx düzeyinin de herhangi bir uygulama yapılmayan K grubunda olduğu (p0,05) kaydedildi. Plazma Tbars düzeyleri dikkate alındığında ise, gruplar arasındaki en yüksek değerin hipotiroidizm oluşturulan ratlara oral gavaj yöntemiyle kapsaisin uygulaması yapılan grupta (CH) olduğu (p0,05) belirlendi. Araştırmadaki deneme gruplarında arasında kaydedilen en yüksek ortalama plazma 8-Hydroxi D düzeyleri H ve HC grubunda gözlendi, bu yükseklik diğer gruplarınkine göre (K ve C) göre önemli (p0,05), K ile C grubları arasında da söz konusu değerler açısından bir farklılık belirlenemedi (p>0,05). Sonuç olarak, bu araştırmada elde edilen veriler ışığında, hipotiroidizmde lipid peroksidasyonu ve oksidatif stresin meydana geldiği ancak, kapsaisin uygulamasının oksidan/antioksidan dengeyi sağlamada kısmen yeterli olduğu kanaatine varılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, the aim was to determine the variations on the plasma levels of oxidative stress parameters as thiobarbituric acid reactive substances (TBARS), nitric oxide (NO), 8-hydroxy-2' – deoxyguanosine (8-OHdG), and the antioxidant defence mechanism components as superoxide dismutase (SOD), catalase (CAT), glutathione peroxidase (GSH-Px), total glutathione (GSH) and total antioxidant status (TAS) throughout experimental induced hypothyroidism by propylthiouracil (PTU) in rats. A total of 32 healthy male Wistar Albino rats weighing 300-350 g, approximately 12 weeks old, were used as animal material in the study. Rats were divided into 4 equal groups as control (K), Capsaicin (C), Hypothyroid (H) and capsaicin + Hypothyroid (CH). During the 30-day trial period, 10mg / kg / day capsaicin was administered to the rats in group C by oral gavage method per animal. In group H, 6-n-propyl-2-thiouracil (PTU) was added daily to their drinking water at a rate of 0.05% weight / volume (W / V). In the CH group, 10 mg / kg / day of capsaicin was administered by oral gavage method and 0.05% weight / volume (W / V) of PTU was added to drinking water. At the end of the application, plasma and serum samples were obtained from the subjects in the groups under general anesthesia (thiopental anesthesia, 40 mg / kg) and with cardiac puncture, sufficient amount of blood was taken from the heart.Total triiodothyronine (TT3), total thyroxine (TT4), free T3 (fT3), free T4 (fT4), thyroid stimulation hormone (TSH) levels were determined from serum and TBARS, NO, 8-OHdG, SOD, CAT, GSH-Px, total GSH and TAS levels were determined from plasma samples. In the research; Considering TSH, TT4, TT3, Free T3 and Free T4 values, it can be said that PTU administration causes hypothyroidism in the hypothyroid (H) and hypothyroid + capsaicin (HC) groups.Serum TSH levels in the H and HC groups are higher than the control (K) and capsaicin (C) groups (p 0.05).Considering plasma NO and TAS levels, the highest value among the groups was in the H group with hypothyroidism (p 0.05) found.Considering the plasma GPx levels, the highest value among the groups was in the non-treated K group (p 0, 05) was found.Considering the plasma Tbars levels, the highest value among the groups was in the group (CH) in which capsaicin was administered by oral gavage method to rats with hypothyroidism (p 0.05) between the other groups (K, C, H).Among the experimental groups in the study, the highest mean plasma 8-Hydroxi D levels were observed in the H and HC groups, which was significantly (p 0.05), and no difference was determined between the K and C groups in terms of the said values (p> 0.05). In conclusion, according to the data obtained in this research, it was concluded that lipid peroxidation and oxidative stress occur in hypothyroidism, but capsaicin application is partially sufficient to provide oxidant / antioxidant balance.