Hayvanlarda oluşturulan hipotiroidizm modeli ile iç kulakta endolenfatik hidrops arasındaki ilişkinin incelenmesi
Investigation of the relationship between hypothyroidism model in animals and endolymphatic hydrops in the inner ear
- Tez No: 833973
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET SÜRMELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2023
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Ümraniye Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 65
Özet
AMAÇ: Endolenfatik hidrops, endolenfin membranöz labirent içerisinde birikmesine bağlı oluşan basınç değişimi ve buna eşlik eden ataklar halinde ortaya çıkan epizodik vertigo, kulak çınlaması, dalgalı işitme kaybı ve kulakta dolgunluk ile karakterize bir iç kulak hastalığıdır. Çalışmamızda, ratlarda oluşturulan hipotiroidizm modeli ile iç kulakta endolenfatik hidrops arasındaki ilişkiyi araştırmayı amaçladık. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışma 12 adet erkek Wistar Albino türü rat ile gerçekleştirildi. Ratlar uygulanacak işleme göre 3 gruba ayrıldı. Her bir grupta; 4 adet rat yer aldı. Grup 1'e tiroidektomi işlemi uygulandı. Grup 2, sham grubu olarak belirlendi. Grup 3, kontrol grubu olarak belirlendi. Operasyon öncesi ve operasyondan 15 gün sonra tüm ratlardan juguler venden kan alındı. Rat serum TSH ve T4 düzeyleri Elisa kiti kullanılarak ölçüldü. Ratlar 28 günlük izlem süresinin sonunda sakrifiye edildi ve çalışma sonlandırıldı. Temporal kemik kesitlerinde; reissner membranı, stria vaskülaris, vestibüler alan (utrikul ve sakkül) ve utrikuler makula endolenfatik hidrops açısından değerlendirildi. Her örneğin değerlendirilmesinde, en az 10 kesit incelendi ve incelenen dokular ışık mikroskobu ile görüntülendi. Reissner membranı, stria vaskülaris ve vestibüler alana ait bulgular için skorlama yapıldı. Utriküler makula için belirtilen histopatolojik bulguların mevcudiyeti değerlendirildi. Bulgular istatiksel olarak incelendi. BULGULAR: Reissner membranının hidrops açısından değerlendirilmesinde; Grup 1'deki kesitlerin 16'sında hafif derece hidrops, 18'inde orta derece hidrops, 6'sında ağır derece hidrops saptandı. Grup 2 ve Grup 3'te histopatolojik değişiklik görülmedi.
Özet (Çeviri)
OBJECTIVES: Endolymphatic hydrops is an inner ear disease characterized by pressure changes due to the accumulation of endolymph in the membranous labyrinth, accompanied by episodic vertigo, tinnitus, fluctuating hearing loss and ear fullness. In our study, we aimed to investigate the relationship between endolymphatic hydrops in the inner ear and hypothyroidism model in rats. MATERIALS AND METHODS: The study was performed with 12 male Wistar Albino rats. The rats were divided into 3 groups according to the procedure. There were 4 rats in each group. Thyroidectomy was performed in group 1. Group 2 was determined as the sham group. Group 3 was designated as the control group. Blood was collected from the jugular vein of all rats before and 15 days after the operation. Rat serum TSH and T4 levels were measured using Elisa kit. The rats were sacrificed at the end of the 28-day follow-up period and the study was terminated. In temporal bone sections; reissner's membrane, stria vascularis, vestibular area (utricle and sacculus) and utricular macula were evaluated for endolymphatic hydrops. In the evaluation of each specimen, at least 10 sections were examined and the examined tissues were visualized by light microscopy. Scoring was performed for the findings of Reissner's membrane, stria vascularis and vestibular area. The presence of histopathologic findings for the utricular macula was evaluated. The findings were analyzed statistically. RESULTS: In the evaluation of Reissner's membrane for hydrops, mild hydrops was found in 16, moderate hydrops in 18, and severe hydrops in 6 of the sections in Group 1. No histopathologic changes were observed in Group 2 and Group 3.