Erkek 18-23 yaş fitness sporcularında akut kas yorgunluğunun propriosepsiyon, reaksiyon zamanı ve koordinasyon parametrelerine etkisinin incelenmesi
Investigation of the effects of acute muscle fatigue on proprioception, reaction time and coordination parameters in male 18-23 age fitness athletes
- Tez No: 679910
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALPER CENK GÜRKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Iğdır Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Bu araştırmanın amacı, akut kas yorgunluğunun, genç fitness sporcularında ve sedanter bireylerde propriosepsiyon, reaksiyon hızı ve koordinasyon becerisi üzerine olan etkisinin incelenmesidir. Araştırmanın örneklemini, Iğdır ili fitness spor salonlarında antrenmanlarını sürdüren, en az üç yıl süreyle spor geçmişi olan, 18-23 yaş arasındaki 20 fitness sporcusu ile Iğdır ilinde yaşayan 20 erkek sedanter birey, toplamda 40 erkek gönüllü olarak katılmıştır. Araştırma grubunun yaş ortalaması 21,33±01,65 ve BMI ortalaması 25,97±01,83'tür. Veri toplama araçları olarak, akut kas yorgunluk seviyesinin belirlenmesinde Modifiye Borg Skalası; propriosepsiyon kaybı için Gonyometrik Ölçüm ile Reprodüksiyon Yöntemi; reaksiyon zamanı ölçümü için New Test 2000 Testi; beceri (koordinasyon) kaybı için ise Moberg Toplama Testi kullanılmıştır. İstatiksel analiz SPSS 20 ile yapılmış olup Shapiro-Wilk normallik testi, homojenliklerini belirmek için Levene homojenlik testi uygulanmıştır. Ayrıca bağımsız gruplar t testi ve eşleştirilmiş t testi (Paired Samples T Test) ve Pearson korelasyon testi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
l The aim of this study is to examine the effect of acute muscle fatigue on proprioception, reaction speed and coordination skills in young fitness athletes and sedentary individuals. The sample of the study included 20 fitness athletes between the ages of 18-23 who continued their training in fitness gyms in Iğdır province, with a sports history for at least three years, and 20 male sedentary individuals living in Iğdır, a total of 40 male volunteers. The average age of the study group is 21.33 ± 01.65 and the mean BMI is 25.97 ± 01.83. Modified Borg Scale for determining acute muscle fatigue level as data collection tools; Reproduction Method with Goniometric Measurement for loss of proprioception; New Test 2000 Test for reaction time measurement; Moberg Addition Test was used for skill (coordination) loss. Statistical analysis was performed with SPSS 20, and Shapiro-Wilk normality test and Levene homogeneity test were used to determine their homogeneity. In addition, independent groups t test, Paired Samples T Test and Pearson correlation test were performed.