İntraperitoneal ve Ekstraperitoneal Kolostomi kapatımı yöntemlerinin karşılaştırılması
Comparison of Intraperitoneal and Extraperitoneal Colostomy closure methods
  1. Tez No: 679928
  2. Yazar: HAKAN BAYSAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜNAL ARSLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: SSK İstanbul Göztepe Eğitim Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 49
Özet
Kolostomi, başlıca habis hastalıkarda olduğu gibi anüsün fonksiyonunu sürekli olarak yerine getirmek, tıkalı, yaralanmış veya hastalıklı kolona doğru olan dışkı akışını geçici olarak saptırmak, kolonun distal yüzeyindeki bir anastomozu korumak gibi gerekçelerle yapılan ameliyatların tamamlayıcı bir parçasıdır. Cerrahi teknik ve postoperatif bakım konusundaki bilgi ve deneyimlerin artmasının doğal sonucu olarak son yıllarda stoma kapatımı komplikasyonlarında azalma gözlenmektedir. Ancak bu olumlu gelişmelere karşın morbiditede beklenen oranda bir düşüş olmamıştır. Bunun ana nedeni; kolostominin, yapılacak ameliyatın nispeten önemsiz bir aşaması kabul edilmesi ve sıklıkla ameliyat ekibinin en deneyimsiz üyesi tarafından gerçekleştirilmesidir. Ameliyat öncesi dikkatli bir planlama ve ameliyatta teknik ayrıntılara özen gösterilmesi ile komplikasyon oranlarının kabul edilebilir düzeye inmesi ümit edilmektedir. Bu çalışmada intraperitoneal ve ekstraperitoneal kolostomi kapatımı yöntemlerinin karşılaştırılması ve konunun çeşitli yönlerden gözden geçirilmesi amaçlanmaktadır.
Özet (Çeviri)
Colostomy is a complementary part of operations performed for reasons such as maintaining the function of the anus continuously, temporarily diverting the flow of stool towards the occluded, injured or diseased colon, preserving an anastomosis on the distal surface of the colon, as in the main malignant diseases. As a natural result of the increase in knowledge and experience in surgical technique and postoperative care, a decrease in stoma closure complications has been observed in recent years. However, despite these positive developments, there was no decrease in morbidity at the expected rate. The main reason for this is; colostomy is considered a relatively minor step of the surgery and is often performed by the most inexperienced member of the surgical team. It is hoped that complication rates will decrease to an acceptable level with careful preoperative planning and attention to technical details in the surgery. In this study, it is aimed to compare the intraperitoneal and extraperitoneal colostomy closure methods and to review the subject from various aspects.