Çıldır ve Aktaş Gölleri (Ardahan) arasında kalan bölgenin florası
  1. Tez No: 67999
  2. Yazar: GENÇAY AKGÜL
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEKİ AYTAÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 121
Özet
ÇILDIR VE AKTAŞ GÖLLERİ (ARDAHAN) ARASINDA KALAN BÖLGENİN FLORASI (Yüksek Lisans Tezi) Gençay AKGÜL GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Eylül 1997 ÖZET Bu araştırma, 1996 yılında Ardahan ili sınırları içerisinde kalan Çıldır ve Aktaş Gölleri arasındaki bölgede yapılmıştır. Alandan 583 takson tesbit edilmiştir. 1 takson Lichenes, 3 takson Pteridophyta, 3 takson Gymnospermae'ye ve 576 takson da Angiospermae'ye aittir. Angiospermae' lerin 483 'ü Dicotyledones' 'e 89 'u da Monocotyledones 'e aittir. Dört tür kültür bitkisidir. 30 tür endemiktir. Toplam taksonların 118'i Avrupa-Sibirya, 94'ü İran-Turan, 5'i de Akdeniz fitocoğrafik bölgelerine aittir. 38 tür A9 karesi için yeni kayıttır. Bilim Kodu Anahtar Kelimeler Sayfa Adedi Tez Yöneticisi 401.03.04 Flora, Çıldır ve Aktaş Gölleri, ARDAHAN 108 Doç. Dr. Zeki AYTAÇ
Özet (Çeviri)
11 THE FLORA OF THE REGION BETWEEN ÇILDIR AND AKTAŞ (ARDAHAN) LAKES (Master Thesis) Gençay AKGÜL GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY September 1997 ABSTRACT This research was carried out the borders of Ardahan, located between Çıldır and Aktaş Lakes. Total 583 taxa were collected from the research area. It also contains one taxa of Lichenes and three taxa of Pteridophyta. Gymnospermae are represented with three taxa, and Angiospermae with 577. 483 of Angiospermae belong to Dicotyledones, and 89 of them belong to Monocotyledones. Four species are also culture plants. 30 taxa are endemics. Phytogeographical distribution of the species are following: Euro-Siberian 118, Irano-Turanian 94, and Mediterranean 5. 38 species are new records for A9 square. Science code Key Words Page number Adviser 401.03.04 Flora, Çıldır and Aktaş Lakes, ARDAHAN 108 Doç. Dr. Zeki AYTAÇ