Kamu ve özel işyerlerinde meydana gelen iş kazaları ve çalışanlara karşı bu konuda işverenin sorumlulukları
The responsmnjties of the employers in occupational accidents towards the employers in public and private work pieces
  1. Tez No: 68000
  2. Yazar: CEMAL ÇALIK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. NİZAMETTİN AKTAY
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 1997
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kazaların Çevresel ve Teknik Araştırması Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 152
Özet
KAMU VE ÖZEL İŞYERLERİNDE MEYDANA GELEN İŞ KAZALARI ve ÇALIŞANLARA KARŞI BU KONUDA İŞVERENİN SORUMLULUKLARI (Doktora Tezi) Cemal ÇALIK GAZİ ÜNİVERSİTESİ FEN BİLİMLERİ ENSTİTÜSÜ Haziran 1997 ÖZET İş kazası, genelde beklenmedik ve hatalı bir davranış ya da teknik arıza sebebiyle ortaya çıkar. Sonucunda her zaman bir sakatlanma, ölüm ya da tahribat görülmese bile, belli bir faaliyetin tamamlanmasını engelleyen bir olay olarak karşımıza çıkan kazanın iş kazası sayılabilmesi için, kaza esnasında bir takım şartlara uygun olması gerekmektedir. Genel olarak kazaların meydana gelmesinin, insan faktörüne makinalara ve çevre şartlarına bağlı olduğu anlaşılmıştır. Kaza; nedenlerine, sektörlerine ve sonuçlarına göre sınıflandırılabilir. Nedenlerine göre; makinaları kullanırken ileri gelen, kazalar, düşmeler sonucundaki kazalar, motorlu taşıtların sebep olduğu kazalar, yanmalardır. Sektörlere göre; maden, fabrika, inşaat işletmelerinde meydana gelen kazalardır. İşveren iş kazalarının önlenmesi ile ilgili tüm önlemleri almakla yükümlüdür. Bu yükümlülüğün tam olarak yerine getirilip getirilmemesi Devletin denetimi altındadır. İş kazalarının önlenmesinde işveren ve devletin yanında sendikaların ve işçilerin de rolü vardır. İşçi sağlığı ve iş güvenliği konusunda devlet, işletmeler ve sendikalar kendi üzerlerine düşen görevi yerine getirmede ne kadar istekli ve gayretli olsalar bile bu çabalar işçiler tarafından benimsenmez ve desteklenmezse istenilen sonucun alınması zor olur. Kamu ve özel iş yerlerinde meydana gelen iş kazaları ve çalışanlara karşı bu konuda işverenin sorumluluklarının tesbiti ile ilgili Ankara'da ki ve civar illerdeki dokuz kamu ve özel kolunun metal fabrikalarında yapılan çalışmada iş kazalarının olmasına her iki iş kollarında kullanılan
Özet (Çeviri)
II (Ph. D. Thesis) Cemal ÇALIK GAZİ UNIVERSITY INSTITUTE OF SCIENCE AND TECHNOLOGY June 1997 ABSTRACT Industrial accident place, in general, due to either unexpected and faulty behaviour or technical foults seen in the machivery. At the end of the accident even though there may not be a death, or disability, for a definite occurence to be considered as industrial accident, certain conditions need to be fullfiilled. Tn general it is understood that accicents take, place depending on human factors machines and enivronmental conditions. An accident can be grouped according to causes, cestors and results. Accidents depending on the causes can be listed as: accidents due to use of machinery, accidents due to fall of humans, accidents due burning, accidents due motorized vehicles. On the other hand accidents tue to sectors can be grouped as follows, a mining accidents, factory accidents contractions site accidents. Accidents according to results are the burning accidents. An employer is responsible to take all preventive measure in order to eliminate the accidants in industrial sites. This must be contraled by state official m addiation to responsibilities of state, firms and worker unions have also responsibilities to prevont the possible accidents. State, private sector and working unions must do their distios on the health and work safety, and it doesn't matter how much theyare eayer to do their jobs, not supported by the workers the desired results can not be obtained. It research indicated that accidonts take place maiuly in public and private sectors because of the lock of technology machinery and warning signs. Another important factor to prevent possible accident. On the other hand workers claim mat mast of the accidents take place because of the fact that emplayer dosens't take necessary precautions in order to mininize the accidents. However, it is known that emplayer and employers have a definite in terest in taking the neceasseary precautions to minimize the work accidents. Science Code : 600 10 22 Key Words : Responsibilities of the Employers. Pape : 136 Advises. Doç.Dr. Nizamettin AKTAY