Sıçanlarda radyasyonunun neden olduğu böbrek hasarına karşı umbelliferonenin etkileri
Impacts of umbelliferone against radiation-induced kidney damage in rats
- Tez No: 679999
- Danışmanlar: PROF. DR. FATİME GEYİKOĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Biology
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Kanser hastalarında morbidite ve mortaliteyi önlemek için tüm vücut radyasyon maruziyeti sırasında böbrekleri korumak için doz-yanıt verileri gözden geçirilmelidir. Dahası, radyasyon hasarına karşı destekleyici önlemlerin renal hemodinamikler üzerinde koruyucu bir etkisinin olup olmadığını test etmek de önemlidir. Böylece bu çalışmanın amacı, sıçan radyasyon modelinde böbrek dokusunda yeni bir radyoprotektif yaklaşım olarak yüksek doz radyasyon maruziyetine karşı olarak oral umbelliferon desteğinin etkilerini araştırmaktır. Bu amaçla, sıçanlar rastgele gruplara ayrılacak: herhangi bir maruziyet olmayan kontrol grubu; tek doz (12 Gy) tüm vücut iyonlaştırıcı radyasyona maruz kalan grup; 5 gün boyunca umbelliferon alan gruplar; radyasyona maruz kalmadan önce umbelliferon alan gruplar. Böbrek örneklerinde oksidatif hasar belirteçleri ve inflamatuar sitokinler biyokimyasal metotlar kullanılarak ölçülecektir. Ayrıca radyasyonun sıçan böbreği üzerindeki etkilerinin tespitinde histopatolojik çalışmalar yapılacaktır. Bunun için doku örnekleri parafine gömülecek ve farklı boyama yöntemleri için işleme tabi tutulacaktır.
Özet (Çeviri)
Dose-response data should be reviewed to protect the kidneys during whole body radiation exposure to prevent morbidity and mortality in cancer patients. Furthermore, it is also essential to test whether the supportive measures against radiation injury have a protective impact on renal hemodynamics. Thus, the aim of this study is to investigate the effects of oral umbelliferone supplementary against the high dose radiation exposure therapy as a novel radioprotective approach in kidney tissue in a rat radiation model. With this aim, rats will be randomly divided into groups: control group without any exposure; group exposed to whole body ionizing radiation single dose (12 Gy); groups receiving umbelliferone for 5 days; groups receiving umbelliferone before radiation exposure. The oxidative damage markers and the inflammatory cytokins in kidney specimens will be measured using biochemical methods. Also histopathological studies will be performed in the detection of radiation effects on rat kidney. For this tissue samples will be embedded in paraffin and processed for different staining methods.