Konut ve çatılı işyeri kiralarında sözleşmenin sona ermesi
Reasons for the termination of the contracts regarding residence and roofed workplace leases
  1. Tez No: 680009
  2. Yazar: HAZAL SADIRLI İNCESU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TUBA BİRİNCİ UZUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 176
Özet
Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmeleri genel hükümler ile sona erebileceği gibi, kendisine özgü tahsis edilmiş hükümler ile de sona erebilmektedir. Bu doğrultuda öncelikle, hangi yapıların konut veya çatılı işyeri olarak nitelendirilebileceğinin tespit edilmesi gerekmektedir. Bu sayede, mevcut kira sözleşmesinin bir konut veya çatılı işyeri kira sözleşmesi olup olmadığı anlaşılabilir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin varlığı halinde ise Türk Borçlar Kanunu 339-356 maddeleri arasında yer alan özel hükümler uygulama alanı bulabilecektir. Konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesi, kiraya verenden kaynaklanan nedenlerle sona erebildiği gibi kiracıdan kaynaklanan nedenlerle de sona erebilir. Sona erme, bildirim yoluyla ya da dava yoluyla gerçekleşebilecektir. Bu çalışmada, konut ve çatılı işyeri kira sözleşmesinin varlığı halinde, kiracının veya kiraya verenin hangi hallerde, hangi şartlarda, hangi usul doğrultusunda kira sözleşmesini sona erdirebileceği ayrıntılı bir şekilde açıklanmıştır.
Özet (Çeviri)
Residence and workplace lease contracts can be terminated with both general provisions and specific allocated provisions. Accordingly, it is necessary to determine which buildings can be considered as residence or roofed workplace. In this way, it is understandable whether the current lease contract is a residence or roofed workplace lease contract. In the case of residence and roofed workplace lease contract, special provisions between articles 339-356 of the Turkish Code of Obligations apply. Residence and roofed workplace lease contract may be terminated because of reasons either based the tenant and the landowner. The termination may occur through declaration or litigation. Herewith this study, we try explain in detail in under which circumstances, and in what procedure the tenant or landowner may terminate the contracts regarding residence and roofed workplace leases.