Searching semantic web services: An Intelligent Agent Approach Using Semantic Enhancement of Client Input Term(s) and Matchmaker Algorithm
- Tez No: 680022
- Danışmanlar: PROF. DR. ATİLLA ELÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
- Yıl: 2005
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Doğu Akdeniz Üniversitesi-Eastern Mediterranean University
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu tez çalışması bir kullanıcının isteğine bağlı olarak anlamsal ağ servislerinin keşfedilmesini sağlayan akıllı bir mekanizmayı önermektedir. Ağ servislerinin sayının artışı ve anlamsal bir arama yapılamaması yüzünden kullanıcının isteğine uygun ağ servislerinin UDDI'dan elde edilmesi oldukça zor olmaktadır. Bu çalışma bunun için bir akıllı ajan geliştirmeye ve istenilen ağ servislerini ağ üzerinden akıllı ajan tarafından kolayca elde etmeyi amaçlamaktadır. Bu sistem anlamsal ağ servislerini oluşturmak için kullanılan OWL-S dilinden yapılanarak ve istenilen ağ servisi bu anlamsal tanımlar arasında arayarak uygun ağ servislerini kullanıcıya kolaylıkla sunmaktadır. Akıllı Ajan daha önceden anlamsal olarak oluşturulmuş anlamsal ağ servis'lerinin içindeki anlam bilgilerine girerek ve gerekli bilgiyi oradan ayrıştırarak kullanıcının isteğine uygun bir ağ servis olup olmadığı hakkında karar verebilmektedir. Bu akıllı ajan hem kullanıcı ve hem de anlamsal ağ servisleriyle sürekli iletişim kurabilmektedir. Bu sistem iki farklı araştırma konusunun birleşimini kullanmayı tasarlamaktadır: Akıllı Ağ Sorgu Motoru ve Uyum Algoritması. Bu iki araştırma konusunu kapsayarak kullanıcıya ağ servislerini bulmasını kolaylaştıran akıllı bir sistem içermeyi hedeflemektedir. Öncelikle, akıllı ajan kullanıcının istek kelimelerini almaktadır ve bu kelimeleri onun eşanlamlı ve bir_örneğidir bağlantılı terimlerle çoğaltmaktadır. Daha sonra tüm ilgili bulunan terimler UDDI' YA tüm ilgili ağ servislerinin adreslerini ve bilgilerini elde edebilmek için gönderilmektedir. Daha sonra ajan tüm bu ilgili ağ servislerin OWL-S dosyalarına bağlanarak tüm gerekli girdi/çıktı değerlerini ayrıştırmaktadır. Akıllı ajan, kullanıcının girdi/çıktı değerleri ile her ağ servisin ayrıştırdığı girdi/çıktı değerlerini (SWS'lerdeki anlamsal tanımlamalarında bulunan profil bilgileri) uyum algoritmasına göre değerlendirmektedir. Önerilen sistem NETBEANS 4.0 kullanılarak JAVA platformuna tamamlandı. Ayrıca bazı gerekli ontolojiler hazırlandı örneğin Finasal Yatırımlar, Araçlar, Yazılım ve Yapıştırıcılar ontolojileri Protege 3.1 kullanılarak yartatilmistir. Yine Protege 3.1 kullanılarak bazı anlamsal ağ servisleri bizim test uygulamalarımız için yaratılmıştır. Kullanıcı sisteme bazı istek parametreleri göndermektedir örneğin“Bono”terimi ve sistem bu terimi almaktadır. Bu sistem önceden hazırladığımız ontolojilerimizin içine girerek hangi ontolojilerin bu terimi içerdiğini kontrol etmektedir. Daha sonra sistem bulduğu tüm ontolojilerin isimlerini kullanicaya göndermektedir. Kullanıcı en ilgili ontolojinin adini seçmektedir. Bundan sonra sistem sadece bu ontoloji üzerinde çalışmaktadır. Bu sistem seçilen ontolojiye giriş yapmakta ve tüm ilgili kelimeleri kullanıcının girdiği terim veya terimlere göre ayrıştırmaktadır örneğin; eşanlamlı ve bir_örneğidir bağlantılı tüm terimler. Daha sonra tüm bulunan ilgili terimler UDDI'ya gönderilmektedir ve sistem tüm ilgili anlamsal ağ servislerinin adres ve bilgilerini almaktadır. Ayrıca sistem kullanıcıdan girdi/çıktı parametrelerini istemektedir daha sonra sistem tüm ilgili ağ servislerine bağlanmaktadır ve onların anlamsal tanımlamalarına veya OWL-S dosyalarına girip profil bilgilerini ayrıştırmaktadır. Tüm bunlardan sonra, sistem kullanıcının girdi/çıktı parametreleri ve ağ servislerinin girdi/çıktı parametreleri arasında uyum algoritmasını çalıştırmaya başlamaktadır. Bu sistem bu parama terler arasında bazı ilişkiler belirleyebilmektedir örneğin; KATI, KAPSANMA, KAPSAR ve BASARISIZ. Bu ilişkilere göre sistem uygun ağ servislerini kullanıcının isteğine bağlı kalarak kullanıcıya sunmaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis proposes a simple mechanism to discover semantic web services satisfying client requirements. The increase in web services and lack of semantic base in search mechanisms of UDDI make it difficult for clients to find a required web service. It is proposed to develop an intelligent agent to discover required web services by a client from the web. The system uses OWL-S for describing semantics of web services and discovers appropriate semantic web services through these semantic descriptions. OWL-S allows semantic description of web services and hence, the intelligent agent is able to understand predefined semantic descriptions of semantic web services, that extracts necessary profile information from those web services and decide appropriate service(s) based on the requirements of a client. The intelligent agent interacts with the client and Semantic Web Services. The proposed system further combines aspects of two research topics (Smart Web Query Engine and Matchmaking Algorithm of OWL-S/UDDI Matchmaker) to facilitate the finding of semantic web services for a client. First, the intelligent agent takes clients request word(s) and enhances the client request term(s) with its synonym terms and is_a related terms. Then all related terms are sent to UDDI for the retrieval of related web services address and information. Afterwards the agent connects to all of the related web services' OWL-S files and extracts the necessary input/output information about them. The intelligent agent evaluates the input/output information of the client and input/output information of SWS (profileinformation in semantic description of SWS) according to the matchmaking algorithm. The proposed system is implemented in the JAVA platform by using NETBEANS 4.0. Also, the Financial Investments, Vehicle, Software and Adhesive ontologies are created in Protégé 3.1. Some semantic web services are created for our test applications in Protégé 3.1 as well. The client sends some request parameters to the system such as the term“Bond”and the system takes the term. The system checks the term“Bond”in our predefined ontologies. Then the system sends to the client all retrieved ontology names that include the term“Bond”. The client selects the most relevant ontology name according to his/her search criteria. The system works only on selected ontology from then on. The system accesses the selected ontology and extracts all related terms such as synonym terms and is_a related terms according to the term(s) entered by the client. Then all terms are sent to the UDDI and the system receives all semantic web services information and their addresses. The system asks for input/output parameters from client after that connects to all those returned web services and extracts profile information by accessing their OWL-S file(s) or their semantic descriptions. Finally, the system starts to perform the matchmaking algorithm between all input/output parameters of client and input/output parameters of returned web services. The system is able to specify some relationships between those input/output parameters such as EXACT, PLUGIN, SUBSUME and FAIL. According to those relationships the system serves appropriate web services to the client based on client request.