The effect of femoral anteversion on trunk control and functional mobility in children with spastic cerebral palsy
Spastik serebral palsili çocuklarda femoral anteversiyonun gövde kontrolü ve fonksiyonel mobilite üzerine etkisi
- Tez No: 680021
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ÇİĞDEM YAZICI MUTLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2021
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalışma spastik serebral palsili çocuklarda femoral anteversiyonun gövde kontrolü ve fonksiyonel mobilite üzere etkisini incelemeyi amaçlamıştır. Çalışmaya 5 ve 12 yaşları arasında olan ve Kaba Motor Fonksiyon Sınıflandırma Sistemi'ne (KMFSS) göre seviye 1 ve seviye 2 de olan 30 spastik serebral palsili çocuk dahil edilmiştir. Alt ekstremitelerin kas tonusunun değerlendirilmesi için Modifiye Ashworth Skalası (MAS) kullanılmıştır. Çocuklar her iki grupta da 15'şer kişi olacak şekilde; Craig Testi kullanılarak femoral anteversiyon (FA) açılarına göre Grup 1 (FA≥30◦) ve Grup 2 (FA0.05). Sonuç olarak; artmış femoral anteversiyonu olan çocukların, FA açısı düşük çocuklara göre gövde kontrolü ve fonksiyonel hareket yeteneklerinin daha kısıtlı olduğu görülmüştür. Artmış FA açısı ve gövde koordinasyonu arasında anlamlı düzeyde ilişki bulunmuştur; bu ilişkinin pelvisin rotasyonel hareketlerinden kaynaklandığı düşünülmüştür. Artmış FA açısı ve fonksiyonel mobilite arasında bir ilişki bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
This study aimed to examine the effect of femoral anteversion on trunk control and functional mobility in children with spastic cerebral palsy (CP). Thirty spastic CP children aged between 5-12 at the level I and II according to the Gross Motor Function Classification System (GMFCS) was included in the study. Modified Ashworth Scale (MAS) was used for the evaluation of spasticity of lower extremities. Children were separated into Group 1( FA≥30◦) and Group 2 (FA0.05). In conclusion; children with IFA; have more impaired trunk control and functional movement ability than children who have lower FA. IFA has a strong relationship with trunk coordination this might be as a result of pelvic rotation movements in children with spastic CP. Between the IFA and functional mobility; the relationship was not found in this study.