Çevrim içi satın alma niyetinin teknoloji kabul modeli bağlamında incelenmesi: Cibuti örnekleminde bir değerlendirme
Examining online purchase intention in the context of technology acceptance model: An evaluation in Djibouti sample
- Tez No: 680028
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ BURAK KESKİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çankırı Karatekin Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisadi ve İdari Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Küreselleşen dünyada çevrimiçi alışveriş sistemi hızla yaygınlaşmaktadır. Tüketiciler, bir satıcıdan önemli miktarda indirim almak için satın alma tercihlerini çevrimiçi alışverişten yana kullanmaktadır. Çevrimiçi alışveriş ayrıca yeni satıcının rekabetçi pazarlara kolayca girmesine de imkân vermektedir. Satın alma niyeti, bir ürün kategorisinde özel bir markayı satın alırken satın alma yeteneği olarak tanımlanmaktadır. Buradan hareketle bu çalışmanın amacı, Cibutili tüketicilerin çevrimiçi satın alımlarındaki satın alma davranışlarının özelliklerini belirlemektir. Çalışma kapsamında 428 Cibuti vatandaşından anket yöntemiyle veri toplanmıştır. Çalışmanın analiz aşamasında tanımlayıcı istatistikler, regresyon ve korelasyon tekniklerinden yararlanılmıştır. Analiz sonuçlarına göre online satın almalarda ürünün fiyatı, kullanım kolaylığı ve kullanışlılığının tüketicilerin online alışverişe yönelik satın alma niyetlerini etkileyen faktörler olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In the globalizing world, the online shopping system is rapidly spreading. Consumers use their purchasing preference to online shopping to get a significant discount from a seller. Online shopping also allows the new seller to easily enter competitive markets. Purchase intention is defined as the ability to purchase a particular brand in a product category when purchasing. From this point of view, the aim of this study is to determine the characteristics of Djiboutian consumers' purchasing behavior in their online purchases. Within the scope of the study, data were collected from 428 Djiboutian citizens by survey method. In the analysis phase of the study, descriptive statistics, regression and correlation techniques were used. According to the results of the analysis, it has been determined that the price, ease of use and usefulness of the product in online purchases are the factors affecting the purchase intentions of consumers for online shopping.