Postoperatif erken dönemde yoğun bakım ünitesinde pompa desteği ile reoperasyon gerektiren hastalardaki sonuçlarımız
  1. Tez No: 680027
  2. Yazar: REZAN AKSOY
  3. Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM YEKELER, PROF. DR. İLYAS KAYACIOĞLU
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
  7. Yıl: 2011
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bakanlığı
  10. Enstitü: Dr. Siyami Ersek Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kalp ve Damar Cerrahisi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş: Komplike ve yüksek riskli açık kalp ameliyatlarının sayısının artması ile birlikte açık kalp cerrahisi sonrası yoğun bakım takibinin önemi artmaktadır. Bu çalışmada, açık kalp cerrahisi sonrası yoğun bakım ünitesinde(YBÜ) kardiyo-pulmoner baypas (KPB) desteği ile acil şartlarda tekrar ameliyat edilen hastalardaki, sonuçlarımızı inceledik. Materyel-Metod: Ocak 2006 ile Ocak 2010 tarihleri arasında yoğun bakımda kalış süresinde hemodinamik instabilite nedeniyle reoperasyon geçiren ve açık kalp ameliyatı geçirmiş 60 hasta (n:15 kadın; n:45 erkek; ortalama yaş 59,06±12,23) çalışmaya dahil edildi. Hemodinamik stabilitesi olan ve ameliyathanede tekrar ameliyat edilen hastalar çalışma dışı bırakıldı. Hastalar KPB ile reopere edilen (n:30) ve KPB'siz reopere edilen (n:30) hastalar olmak üzere iki gruba ayrıldı. Hastalar yaş, cinsiyet, KBP süresi, reoperasyona başlama zamanı, reoperasyon nedeni, operasyon türü, yoğun bakımda yapılan işlemler, enfeksiyon, yoğun bakımda kalış süresi, hastanede kalış süresi, kan ürününün değiştirilmesi ihtiyacı, mortalite ve morbidite açısından karşılaştırıldı. Bulgular: KPB süreleri 23-482 dakika arasında değişmekte olup ortalaması dakika medyanı 120 dakikaydı. Her iki grup hastanın YBÜ'de reoperasyon nedenleri; kardiyak arrest %45,0 (n=27), ventriküler fibrilasyon %18,3 (n=11), masif drenaj %26,7(n=16), masif drenaj+kardiyak arrest %10,0(n=6)'du.YBÜ'de olguların %15'ine (n=9) revaskülarizasyon, %57'sine (n=31) KPB desteği (support), %33,3'üne (n=20) kanama kontrolü, %10'una (n=6) postoperatif komplikasyon tamiri yapılmıştır. KBP yapılan grubda %66,7'sinde mortalite, %6,7'sinde enfeksiyon; KBP olmayan grupta %43,3'ünde mortalite, %20'sinde enfeksiyon vardı. Mortalite ve enfeksiyon oranları açısından iki grup arasında anlamlı fark yoktu (sırasıyla, p:0.069, p:0.472).Mortaliteye göre re-operasyon nedenleri araştırıldığında kardiyak arrest p:0.024, OR:3.345 (1.15-9.73) ve masif drenaj p:0.024, OR:3.345 (1.15-9.73)anlamlı bulunurken ventriküler fibrilasyon p:0.524, OR.1.524(0.40-5.97) anlamlı bulunmadı. Sonuç: Çalışmamızda gruplar arasında mortalite ve enfeksiyon oranları arasında fark gözlenmedi. Amacımız KPB desteğinin gerektiğinde yoğun bakım ortamında uygulanabileceğini göstermekti. Etkili ve zamanında yapılan KPB desteği iyi bir YBÜ için gerekli ve şarttır ve hastaya ilave bir yük getirmez.
Özet (Çeviri)
Background: As the number of complicated and high-risk open-heart surgeries increase, monitoring of these patients in the intensive care unit (ICU) are of great significance. The current study examined the outcomes of patients who had undergone reoperation with cardiopulmonary bypass (CBP) under emergency situations in the ICU. Materials-Methods: The study included 60 patients (n:15 women; n:45 men; the mean age 59,06±12,23) having undergone open heart surgery, who had undergone reoperation due to hemodynamic instability during ICU stay between January, 2006 and January, 2010. Patients with hemodynamic stability and who had undergone reoperation at operating room were excluded. The patients were divided into two groups, as reoperation with CPB group (n: 30) and reoperation without CBP group (n: 30). The patients were compared with respect to age, gender, duration of CBP, the time to start reoperation, the cause of reoperation, the kind of operation, the procedures in the ICU, infection, the length of ICU stay, the length of hospital stay, the need for replacement of blood product, mortality and morbidity. Results: The duration of CPB ranged from 23 to 482 minutes with a median of 145, 77±86, 33 minutes. The causes of reoperation included cardiac arrest 45,0%, ventricular fibrillation 18,3%, massive drainage 26,7% and massive drainage plus cardiac arrest 10,0%. Of cases, 15% (n:9) had revascularization, 57% (n:31) CBP support, 33,3%(n:20) bleeding control and 10% (n:6) repair for postoperative complications. In the CBP group, 66,7% had mortality, 6,7% had infection; in the non-CBP group 43,3% had mortality, 20% had infection. There were no significant differences between the two groups with respect to the rates of mortality and infection (respectively, p: 0.069, p: 0.472). In the logistic regression analysis, considering mortality, cardiac arrest p: 0.024, OR: 3.345 (1.15-9.73) and massive drainage p:0.024, OR:3.345 (1.15-9.73) were found to be significant; but ventricular fibrillation not p:0.524, OR.1.524(0.40-5.97).Conclusion: The study found no differences with respect to the rates mortality and infection between the groups. The study aimed to show that the support with CBP may be provided in the ICU when needed. The effective and timely CPB support is of vital importance when performed appropriate ICU conditions, with no additional burden for the patient.