Lojistik organizasyonların performansını artırmada örgütsel inovasyonun rolü
The role of organizational innovation in improving the performance of logistics organizations
  1. Tez No: 680087
  2. Yazar: HAYRULLAH ALTINOK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. RAMAZAN ERTURGUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ulaşım, İşletme, Transportation, Business Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret ve Lojistik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Günümüzde, işletmeler arası rekabet ve ürün çeşitliliği giderek artarken ürün yaşam döngüsü kısalmaktadır. Bu karmaşık şartlarda rekabet avantajı sağlamak veya hali hazırda bulunduğu yeri korumak isteyen işletmeler sürekli değişen ürün ve pazar koşullarına uyum sağlamak zorundadır. Lojistik işletmeler de bu ürünleri müşterilere ulaştıran hizmet sektöründe yer almasından dolayı bu durumdan etkilenmektedir. Özellikle son yıllarda internet tabanlı ticaretin ve müşteri taleplerinin artması sonucu bu durum lojistik işletmeler için daha karmaşık bir yapıya bürünmüştür. Lojistik işletmeler karmaşık yapılardan performansları sayesinde en faydalı şekilde yararlanabilir. Rekabet edebilmek için lojistik performanslarını ölçmeli ve sürekli geliştirmeye çalışmalıdırlar. Performansını geliştirmek isteyen işletmelerin yeniliklere açık olması gerekmektedir. Bu yenilikler sadece ürün yenilikleri ile kalmayıp organizasyonel olarak ta yapılmalıdır. Lojistik faaliyetlerin yapılma aşamasındaki süreçlerde, çalışanların ve işverenlerin davranışlarında, hedef pazarlarda yer almada ve şirket stratejilerinde sürekli gelişmeler yapmak bu konuda lojistik işletmelere büyük fayda sağlayacaktır. Bu tez çalışmasında örgütsel inovasyon ile lojistik performans arasındaki ilişki incelenmiş, örgütsel inovasyonda yaşanan değişimlerin, işletmelerin lojistik performansını nasıl yordadığı araştırılmıştır. Bu değişkenler arasındaki ilişki ve bu ilişkinin yönü literatürde az incelendiğinden bu çalışma öncü çalışmalardan olabilecektir. Çalışma kapsamında Türkiye'de yer alan ve uluslararası lojistik faaliyet gösteren lojistik işletmeleri değerlendirilmiştir. Çalışmada orta ve üst düzey yöneticilerden elde edilen veriler analiz edildiğinde örgütsel inovasyon ile lojistik performans arasında anlamlı ve pozitif yönlü bir ilişki olduğu tespit edilmiştir. Sonraki aşamada örgütsel inovasyonun lojistik performansı anlamlı bir şekilde yordamasına ilişkin analiz yapılmıştır. Analiz sonucunda örgütsel inovasyon artışının lojistik performansı kısmen pozitif ve anlamlı yordadığı tespit edilmiştir. Bu sonuç hem konunun öncü bir konu olmasından hem de işletmelerin bu sonucu rehber alarak lojistik performansını artırıcı önlemler alması bakımından önemli kabul edilebilir.
Özet (Çeviri)
Today, the product life cycle is shortening while the competition and product diversity among enterprises increase gradually. In these complex conditions, businesses that want to gain competitive advantage or protect their current location have to adapt to constantly changing product and market conditions. Logistics businesses are also affected by this situation because they are in the service sector that delivers these products to customers. Especially in recent years, as a result of the increase in internet-based commerce and customer demands, this situation has turned into a more complex structure for logistics enterprises. Logistics enterprises can benefit from complex structures in the most beneficial way thanks to their performance. In order to compete, they must measure their logistics performance and try to improve them continuously. Businesses that want to improve their performance should be open to innovations. These innovations should be done not only with product innovations but also organizationally. Making improvements in the processes of logistics activities, in the behavior of employees and employers, take place in target markets and in company strategies will be of great benefit to logistics businesses in this regard. In this thesis, the relationship between organizational innovation and logistics performance was examined, and how changes in organizational innovation predicted the logistics performance of businesses was investigated. Since the relationship between these variables and the direction of this relationship has been little studied in the literature, this study may be one of the leading studies. Within the scope of the study, logistics enterprises in Turkey and operating international logistics were evaluated. In the study, when the data obtained from middle and senior managers were analyzed, it was found that there was a significant and positive relationship between organizational innovation and logistics performance. In the next stage, an analysis has been made on how organizational innovation predicts logistics performance in a meaningful way. As a result of the analysis, it was determined that the increase in organizational innovation predicts logistics performance partially positively and significantly. This result can be regarded as important both because the subject is a pioneering issue and that the enterprises take measures to increase their logistics performance by taking this result as a guide.