Türkiye-Benin özelinde, merkezi yönetim düzeyinde kamu özel ortaklığı karşılaştırması
Comparison of public private partnership at central administration level in Turkey and Benin
  1. Tez No: 680122
  2. Yazar: ARYL CHARBEL RAPHAEL FELIHO
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ALİ ERDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
1990'larda kamu özel ortaklığının ortaya çıkışı, Devletler tarafından büyük ölçekli projelerin finansmanını kolaylaştırmıştır. Kamu ve özel sektör arasındaki işbirliğinden kaynaklanan kamu hizmetlerinin finansmanına yönelik bu mekanizma, vatandaşların ihtiyaçlarını karşılamak için projelerin uygulanmasını mümkün kılmaktadır. Benin ve Türkiye, vatandaşlara kaliteli ve etkin kamu hizmetleri sunabilmek için birçok devlet gibi altyapı ve kamu hizmetlerinin finansmanında kamu-özel işbirliğini kullanmaktadır. Böylece kamu-özel ortaklığı sayesinde sağlık, ulaşım, enerji ve eğitim alanlarında vatandaşların günlük hayatını kolaylaştıracak birçok proje hayata geçirilmiştir. Ancak, projelerin gerçekleştirilmesinde ülkelerin deneyimlerine bağlı olarak kamu özel ortaklığına ilişkin teşkilat yapısı ve yasal çerçevesi farklılık göstermektedir. Türkiye'de kamu ve özel sektör arasındaki işbirliği Birinci Dünya Savaşı öncesi döneme dayandığından, 1992 yılından itibaren birçok kamu-özel ortaklığı projesi başarılı bir şekilde uygulanmıştır. Dolayısıyla Türkiye kamu özel ortaklığı projelerinin uygulanmasında en deneyimli ülkelerden biridir. Kamu özel ortaklığı yoluyla birçok proje hayata geçirilmiş olsa da, Türkiye'de uygulanan kamu özel ortaklığı türlerine ilişkin genel kanun ve proje yönetiminden sorumlu merkezi bir kurum henüz bulunmamaktadır. Benin'de ise ilk kamu özel ortaklığı projeleri 2000'li yıllarda gerçekleştirilmiştir, ancak kamu özel ortaklığına ilişkin genel bir kanun ve kamu özel ortaklığının yönetimine ilişkin merkezi bir kurum olmasına rağmen çok az sayıda proje hayata geçirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The urgency of public private partnerships in the 1990s facilitated the financing of large-scale projects by States. This mechanism for financing public services established by the cooperation of the public and private sectors, enables the implementation of projects to solve the needs of citizens. Benin and Turkey, like many states, use public-private partnerships to finance infrastructure projects and public services, in order to provide quality and efficient public services to their citizens. Thus, it is thanks to the public-private partnership system that many projects, which are aimed to facilitate the daily life of citizens in health, transport, energy and education sectors have been implemented. However, the organizational structure and legal framework of public-private partnerships differ depending on the experiences of the countries and their ability to realize the projects. In Turkey, the cooperation between public and private sectors dates back to the period before the First World War. With this experience, many public-private partnership projects have been successfully implemented since 1992. Therefore, Turkey is one of the most experienced countries in the implementation of public private partnership projects. Although many projects have been implemented through public-private partnerships, there is no general law regarding the types of public-private partnerships implemented in Turkey, and yet, no central institution responsible for project management. In Benin, the first public-private partnership projects were carried out in the 2000s. Since then, few projects were implemented despite a general law regarding public-private partnerships, and a central institution for the management of public-private partnerships.