Kars Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü il ve ilçelerinde görev yapan personellerin mesleki tükenmişlikleri ve iş doyumları arasındaki ilişkinin incelenmesi
Review the relationship between employment and employment doyums of the staff who are in charge of the province and provinces of The Directorate of Youth and Sports of Kars
- Tez No: 680139
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ DURSUN AYDIN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Spor, Sports
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kafkas Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Beden Eğitimi ve Spor Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bu araştırma kesitsel olarak, Kars gençlik ve spor il müdürlüğü il ve ilçelerinde görev yapan personeller üzerinde yapılmıştır. Araştırmanın evrenini Kars ili Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü'nde görev yapan 600 personel, örneklemini ise çalışmaya katılmayı kabul eden 209 personel oluşturmuştur. Çalışmada veri toplama aracı olarak 9 sorudan oluşan kişisel bilgi formu, 22 sorudan oluşan Maslach Tükenmişlik Envanteri ve 20 sorudan oluşan Minnesota İş Doyumu Ölçeği kullanılmıştır. Veriler online ortamda hazırlanan anketler uygulanarak elde edilmiştir. Çalışmaya katılan kişilerin yaş ortalamasına bakıldığında kişilerin %36.1'inin 25-30 yaş, %48.1'inin 31-39 yaş, %15.9'unun 40 yaş ve üzeri olduğu görülmüştür. Kişilerin görev türüne göre dağılıma bakıldığında %16.8'inin antrenör, %27.9'unun güvenlik görevlisi, %7.2'sinin iklimlendirme personeli, %9.1'inin işçi, %18.3'ünün temizlik personeli, %20.7'sinin memur ya da yönetici olarak görev yaptığı belirlenmiştir. Araştırmaya katılan personelin tükenmişlik düzeyinin duygusal tükenme ve kişisel başarı alt boyutunda düşük, duyarsızlaşma alt boyutunda orta düzeyde tükenmişlik içinde olduğu, iş doyumunun ise içsel-dışsal iç doyumu ve genel toplamda ortalamanın üstünde olduğu görülmüştür. Personelin iş doyumunun tüm alt boyutları ve genel ortalamasının medeni durum ile, sadece dışsal doyum alt boyutu personelin eğitim düzeyi ile, içsel doyum ve genel iş doyumu alt boyutu algılanan sosyoekonomik düzeyi ve çocuk sayısı ile, sadece içsel doyum alt boyutu görev türü ile anlamlı farklılık olduğu, diğer demografik değişkenlerle anlamlı farklılık olmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research was conducted in sectional terms on the personnel who worked in the provinces and districts of Kars youth and sports district. The study's universe was created by 600 staff who worked in the Directorate of Youth and Sports in Kars province and 209 staff who agreed to participate in the study. The study used a personal information sheet of 9 questions, Maslach Inventory of Tükenlik of 22 questions and Minnesota Workout Scale of 20 questions as a data collection tool. The data was obtained by applying surveys prepared online. When looking at the age average of the people involved, it was observed that 36.1% of people were 25-30 years old, 48.1% aged 31-39 years and 15.9% aged 40 years and older. Based on the distribution of individuals by task type, 16.8% of them are coaches, 27.9% are security officers, 7.2% are air-conditioning personnel, 9.1% are workers, 18.3% are cleaning personnel, 20.7% have been identified as officers or managers. It was observed that the level of staff involved in the study was low in emotional exhaustion and personal success, medium exhaustion in the sub-size of insensitivity, and that the work satisfaction was higher than the internal-external internal saturation and overall average. With the marital status of all sub-dimensions and overall average of staff's work satisfaction, with the level of training of external lower-size staff only, with the socioeconomic level and number of children perceived to have an internal saturation and overall job saturation sub-size, only the internal saturation sub-size varies significantly with the task type, it has been determined that there is no significant difference with other demographic variables.