Feminist güvenlik perspektifinden Türkiye'de kadına yönelik şiddet: Uygulama ve mekanizmalar
Violence against women in Turkey from a feminist security perspective: Practice and mechanisms
- Tez No: 680163
- Danışmanlar: PROF. DR. TOĞRUL İSMAYIL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2020
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Feminizm 18. yüzyıldan itibaren eşitliğin mutlak anlamda sağlanabilmesi adına kadının erkek karşısındaki konumunu iyileştirmek ve kamusal, hukuki, sosyal ve siyasal alanlarda var olan toplumsal cinsiyet eşitsizliklerini ortadan kaldırabilmek için ortaya çıkmış bir teoridir. Toplumun her alanında ve kurumunda kadın varlığının kılınması için çabalayan feminist teorisyenler bu görünürlüğün Uluslararası İlişkiler disiplininde de dikkate alınması gerektiğini ve Uluslararası İlişkilerin kavram, teori ve alt disiplinlerinin, kadınların da varlığının dikkate alındığı şekilde yeniden ele alınıp tanımlanmasını savunmuştur. Soğuk Savaş'ın ardından sorgulanmaya başlayan geleneksel güvenlik anlayışı ile beraber feminist teori, eleştirel güvenlik disiplini içerisinde yer edinmeye başlamıştır. Bu çalışmanın amacı feminist güvenlik perspektifinin Türkiye'de kadın güvenliği anlayışındaki yerini ve etkisini incelemek ve Türkiye'de kadına yönelik şiddeti önleme uygulama ve mekanizmalarının etkinliğini tespit etmektir. Bu kapsamda ilk olarak feminist teorinin ortaya çıkışı, toplumsal cinsiyet kavramı, Uluslararası İlişkiler disiplini içerisine girişi ve eleştirdiği kavramlara yer verilmiş, ardından güvenlik çalışmaları içerisinde yer alan feminist güvenlik yaklaşımı incelenmiştir. Tez çalışmasının örneklem kısmını oluşturan Türkiye'deki kadın hareketi ve ardından Türkiye'de kadın güvenliği konuları ele alınmış ve son olarak ise Türkiye'de kadın güvenliği uygulama ve mekanizmalarına yer verilerek bunların etkinliği araştırılmıştır. Bu çalışma yapılırken tez, makale, bilimsel kitap, internet kaynakları ve Türkiye Cumhuriyeti resmi kaynaklarını içeren literatür taraması yapılmış ve nitel araştırma yöntemi kullanılmıştır. Bu çalışma kapsamında elde edilen bulgular doğrultusunda Türkiye'de kadınların, feminist güvenliğin eleştirdiği özel alan ve kamusal alan ayrımına maruz kaldığı ve her iki alanda da ezildiği, devletin kadınlara yönelik hukuki düzenlemeleri ve şiddeti önleme konusunda çeşitli uygulama ve mekanizmaları oluşturmuş olmasına rağmen sosyal hayatta uygulama sorunları olduğu ve feminist güvenliğin ortadan kalkmasını savunduğu ataerkillik sorununu çözmediği sonuçlarına ulaşılmıştır. Anahtar Kelimeler; Feminist Güvenlik, Uluslararası İlişkiler, Toplumsal Cinsiyet, Şiddet
Özet (Çeviri)
Feminism is a theory that has emerged since the 18th century in order to ensure absolute equality, to improve the position of women against men and to eliminate gender inequalities in public, legal, social and political areas. Feminist theorists, who strive to make their existence visible in every field and institution of society, have stated that this visibility should also be taken into account in the field of international relations. They also advocated that the concepts, theories and sub-disciplines of international relations should be reconsidered and defined in a way that also takes into account the existence of women. Along with the traditional understanding of security, which began to be questioned after the Cold War, feminist theory began to take its place in the discipline of critical security. The purpose of this study is to examine the place and effect of the feminist security perspective in the understanding of women's security in Turkey and to determine the effectiveness of practices and mechanisms to prevent violence against women in Turkey. In this context, firstly, the emergence of feminist theory, the concept of gender, its entrance into the discipline of International Relations and the concepts it criticizes are included, and later the feminist security approach, which is included in security studies, is examined. The women's movement in Turkey, which constitutes the sample part of the thesis, and then the issues of women's security in Turkey were handled, and finally, women's security practices and mechanisms in Turkey were included and their effectiveness was studied. While conducting this study, a literature review including thesis, article, scientific papers, internet resources and official sources of the Republic of Turkey was made and qualitative research method was preferred. In line with the outcomes obtained within the scope of this study, women in Turkey are exposed to the distinction between private and public spheres criticized by feminist security and are oppressed in both areas, and although the state has created various practices and mechanisms alongside the legal arrangements for women to prevent violence against them, it has been concluded that there are practical problems in social life and it does not solve the problem of patriarchy which the feminist security seeks to eliminate. Keywords; Feminist Security, International Relations, Gender, Violence