Din görevlilerinin meslek etiğine ilişkin algı düzeyleri (Samsun ili örneği)
Perception levels on professional ethics of religious officials (imams): The case of Samsun
- Tez No: 680168
- Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT KAYA
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Din, Eğitim ve Öğretim, Religion, Education and Training
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Din Eğitimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 205
Özet
Bu çalışmada, Diyanet İşleri Başkanlığı'na bağlı camilerde görev yapan din görevlilerinin (imam-hatip ve müezzin kayyım) meslek etiği algı düzeylerini belirlemek amacıyla, din görevliliği meslek etiği ölçeği geliştirilmiş ve bazı değişkenler ile din görevliliği meslek etiği arasındaki ilişkiler incelenmiştir. Araştırmada, nicel araştırma yöntemlerinden tarama ve nedensel karşılaştırma modeli kullanılmıştır. Araştırmanın örneklemini Samsun ilinin sekiz farklı ilçesinde 2018-2019 yıllarında görev yapan din görevlilerinden tesadüfi örnekleme yöntemiyle seçilen 891 din görevlisi oluşturmaktadır. Araştırma verileri SPSS programında analiz edilmiştir. Verilerin analizinde non-parametrik testlerden Mann-Whitney U testi ve Kruskal Wallis H istatistik testlerinden yararlanılmıştır. Araştırma sonucunda, din görevlilerinin meslek etiği algı puan ortalamaları maksimum 4,00 üzerinden 3,61 olarak tespit edilmiştir. Araştırmada kitap okuma alışkanlığı, mesleği seçme nedenleri ve başka kuruma geçme isteği değişkenlerine göre din görevlilerinin meslek etiği algı düzeyleri arasında anlamlı bir fark görülmüştür. Ayrıca din görevlilerinin hafızlık durumu değişkenine göre“Mesleki Gelişim”alt boyutu; hizmet alanı, öğrenim düzeyi, cemaat sayısı ve görev harici meşguliyet durumu değişkenlerine göre“Mesleki Uygulama”alt boyutu; sigara kullanma durumu değişkenine göre ise“Mesleki Formasyon”alt boyutu puan ortalamaları arasında anlamlı bir fark görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this study, the professional ethics scale for religious officials was developed in order to determine the professional ethics perception levels of religious officials (imam and muezzin) working in mosques belonging to the Presidency of Religious Affairs. It was also examined the relationships between the professional ethics of religious officials and some variables. In the study, it was used the survey method and causal comparison model, which is one of the quantitative research methods. The sample of the study consists of 891 religious officials, selected by random sampling from religious officials who worked in eight different districts of Samsun in 2018-2019. The research data were analyzed in the SPSS program. Among the non-parametric tests were used the Mann-Whitney U test and Kruskal Wallis H statistical tests in the analysis of the data. As a result of the research, the average point of professional ethics perception of religious officials was determined as 3.61 out of maximum 4.00. In the study, a significant difference was observed between the perception levels of the profession ethics of religious officials according to the variables of reading habit, reasons for choosing the profession, and desire to move to another institution. In addition, the variable of being Hafiz differs significantly in the“Professional Development”sub-factor; the variable of service area, education level, number of community and extra-work out of occupation differs significantly in the“Professional Practice”sub-factor; the smoking rate variable differs significantly in the“Occupational Formation”sub-factor.