Beyrut Su Şirketi
Beirut Water Company
- Tez No: 680167
- Danışmanlar: PROF. DR. İLHAMİ YURDAKUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2021
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bilecik Şeyh Edebali Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tarih Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 135
Özet
Osmanlı Devleti sınırları içerisinde yer alan Doğu Akdeniz liman kentleri, kapitalizmin altın çağını yaşadığı 19. yüzyılda, Batılı girişimcilerin ilgisini çekmekteydi. Ancak Doğu Akdeniz liman kentleri, dönemin şartlarına uygun altyapıya sahip değildi. Dolayısıyla Osmanlı Devleti'nde geleneksel kent hizmetleri, 19. yüzyılda Avrupa'nın etkisiyle değişecekti. Osmanlı Devleti'nin Doğu Akdeniz liman kentlerinden biri olan Beyrut'un bu dönemdeki kamu hizmetleri yerine getirilememekteydi. Beyrut'un nitelik ve nicelik olarak hızla büyümesi halk sağlığını tehdit etmekteydi. Salgın tehlikesinin yaşandığı Beyrut'ta su ihtiyacının acilen karşılanması gerekiyordu. Osmanlı yönetimi, yeterli sermaye ve teknik bilgiye sahip olmaması sebebiyle yabancı yatırımcılara ihtiyaç duydu. Şirket aracılığıyla su sorunun hızla çözülmesi için 3 Ağustos 1870 tarihinde imtiyaz verildi. Bu imtiyaz ile Beyrut Su Şirketi'nin temelleri atılmış oldu. Bu çalışmada, Beyrut Su Şirketi'nin kuruluşundan Osmanlı Devleti'nin resmen sona erdiği tarihe kadar geçen süreç, yabancı sermaye bağlamında ele alınmaktadır. Şirket tarafından su ihtiyacının nasıl temin edildiği, hangi uygulamaların yapıldığı ve sonuçları ortaya çıkarılmaya çalışılmaktadır. Beyrut'ta nüfuz yarışına giren İngiltere ve Fransa'nın su şirketi üzerindeki etkileri değerlendirilmektedir. Yabancı yatırım aracılıyla kurulan Beyrut Su Şirketi'nin gelişimini ele almak bu çalışmanın temel motivasyonunu oluşturmaktadır.
Özet (Çeviri)
Eastern Mediterranean port cities located within the borders of the Ottoman Empire, the golden age of capitalism in the 19. It attracted the attention of Western entrepreneurs in the century. However, the Eastern Mediterranean port cities did not have the infrastructure suitable for the conditions of the period. Therefore, traditional city services in the Ottoman Empire, 19. It would change under the influence of Europe in the 21st century. Public services of Beirut, one of the Eastern Mediterranean port cities of the Ottoman Empire, could not be fulfilled during this period. Beirut's rapid growth in quality and quantity was threatening public health. In Beirut, where there was an epidemic danger, the water need had to be met urgently. The Ottoman administration needed foreign investors due to the lack of sufficient capital and technical knowledge. A concession was granted on 3 August 1870 to quickly resolve the water problem through the company. With this concession, the foundations of the Beirut Water Company were laid. In this study, the process from the establishment of the Beirut Water Company to the official end of the Ottoman Empire is discussed in the context of foreign capital. The company tries to find out how its water needs are met, what applications are made and the results. The effects of Britain and France, which are in the race for influence in Beirut, on the water company are evaluated. Addressing the development of the Beirut Water Company established through foreign investment constitutes the main motivation of this study.