Din görevlilerinde mesleki doyum Korgan ilçesi örneği
The occupational satisfaction of religious officials;the case of Korgan
- Tez No: 560442
- Danışmanlar: DOÇ. DR. YAKUP ÇOŞTU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Amasya Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
Meslek, insanın hayatındaki en önemli süreçlerden birini oluşturmaktadır. İnsan, gününün büyük bir kısmını işte çalışırken geçirmektedir. Bu bakımdan bireylerin meslekî doyum seviyesi, hem işin amacına uygun olarak yapılması hem de yaptığı işten ve dolaysıyla hayatından zevk alması açısından önem arz etmektedir. Ülkemizde resmî meslek gruplarından biri olan din görevliliği mesleği, yalnızca maddi boyutla sınırlı olmayan, aynı zamanda manevi boyutları da bulunan bir meslek alanıdır. Yapılan bu çalışmada, Ordu ili Korgan İlçe Müftülüğü bünyesinde ilçe merkezinde ve merkeze bağlı köylerde görev yapmakta olan din görevlilerinin meslekî doyum seviyeleri bazı değişkenlerin durumuna göre incelenmiştir. Bu hedefle, hazırlanmış olan kişisel bilgi anketi ile Meslekî Doyum Ölçeği, Mayıs 2018 tarihlerinde Korgan ilçe merkezi ile merkeze bağlı köy ve bucaklarda görev yapmakta olan din görevlilerine uygulanmıştır. Elde edilen verilerin analizinde varyans analizi, t-testi ve Tukey HSD testleri kullanılmıştır. Araştırma neticesinde, din görevlisinin görev alanı, görev yapmakta olduğu yeri, aldığı maaş durumu, amir statüsünde bulunan kişilerin tutumu, meslektaşlarla ilişkisi, yaş düzeyi, eğitim seviyesi, görevde geçirdiği hizmet yılı, izinlerin kullanımı, meslekî bilgi ve becerisine göre meslekî doyum düzeyleri araştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Profession is one of the most important processes in human life. People spend most of his day at working their job. In this respect, the level of occupational satisfaction of the individuals is important both for the purpose of the job and for the pleasure of his work and therefore for his life. The profession of religious duty, which is one of the official occupational groups in our country, is not only limited to material dimension, but also has a spiritual dimension. In this study, the professional satisfaction levels of the religious officials working in Ordu province Korgan district Mufti's incorporate in district center and in the villages connected to the center were examined according to the status of some variables. For this purpose, the prepared ''personal information questionnaire'' and the ''Occupational Satisfaction Scale'' were applied in May 2018 to religious officials working in the Korgan district center and in villages connected to the center. Variance analysis, t-test and Tukey HSD tests were used to analyse the data. As a result of the research, the occupational satisfaction levels according to the duty area of the religious officer, the place of duty, the salary status, the attitude of the managers, the relationship with the colleagues, the average age, the level of education, the years in his/her service, take annual leave, professional knowledge and skills were tested.