Türk siyasi hayatında Muhsin Yazıcıoğlu ve Muhsin Yazıcıoğlu'nun dönüşümcü liderlik yönünün örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi
Muhsin Yazicioğlu in turkish politics and the impact of transformational leader characteristic of Muhsin Yazicioğlu on organizational citizenship behavior
  1. Tez No: 680189
  2. Yazar: KADİR YILDIZ
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ YURDANUR URAL USLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Siyasal Bilimler, Public Administration, Political Science
  7. Yıl: 2021
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Uşak Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 114
Özet
Bu çalışmada Muhsin Yazıcıoğlu'nun siyasi hayatı, dönüşümcü liderlik yönünün örgütsel vatandaşlık üzerindeki etkisi incelenmiştir. Çalışmada ilk olarak Muhsin Yazıcıoğlu'nun hayatı tanıtılmış; akabinde Yazıcıoğlu'nun siyasi faaliyetleri ve görüşlerine yer verilmiştir. Son olarak Yazıcıoğlu'nun dönüşümcü liderlik yönünün belirlenerek, örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisi araştırılmıştır. Çalışma örneklemi, Türkiye genelindeki Büyük Birlik Partisi ve partinin gençlik teşkilatı olan Alperen Ocaklarında, Yazıcıoğlu dönemi görev almış 299 kişiden oluşmaktadır. Veri toplama aracı olarak dönüşümcü liderlik ölçeği, örgütsel vatandaşlık davranış ölçeği ve kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Dönüşümcü liderlik ve örgütsel vatandaşlık davranışı ile ilgili alt boyutların geçerlilik ve güvenirliliğini belirlemek için doğrulayıcı faktör analizi ve cronbach's alpha analizi yapılmıştır. Dönüşümcü liderliğin örgütsel vatandaşlık davranışı üzerindeki etkisini göstermek amacıyla yapısalcı eşitlik modeli (YEM) kullanılmıştır. Elde edilen bulgular sonucunda dönüşümcü liderliğin, örgütsel vatandaşlık davranışını pozitif yönde etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the political life of Muhsin Yazıcıoğlu as well as the impact of his transformational leader characteristic on organizational citizenship behavior has been explored. The biography of Muhsin Yazıcıoğlu has first been introduced in the study while following sections involve his political activities and views. The study has finally investigated the transformational leader characteristic of Muhsin Yazıcıoğlu and its impact on organizational citizenship behavior. The sample group of study involves 299 activists who held several positions and worked at headquarters of Great Unity Party (Büyük Birlik Partisi) and its youth tendency“Alperen Ocakları”(Grey Wolves Organization) during the time of Muhsin Yazıcıoğlu. The scales of transformational leadership and organizational citizenship as well as personal information sheets have been used as data collection tools. Confirmatory factor analysis and Cronbach's alpha analysis have been conducted to confirm the reliability and validity of sub-dimensions with regards to transformational leadership and organizational citizenship behavior. Structural equation modelling has been used to demonstrate the impact of transformational leadership on organizational citizenship behavior. The outcomes of the study reveal that the transformational leadership impacts organizational citizenship behavior positively.